sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@

Gry planszowe z IPN w muzeum

W środę 3 czerwca 2015 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży odbyły się nietypowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. W ramach Przystanku Historia „ środy z IPN” pracownicy białostockiego oddziału IPN zaprezentowali uczniom łomżyńskich podstawówek i gimnazjum niezwykle atrakcyjne gry planszowe. W zajęciach udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 2 , Szkoły Podstawowej nr 10 i Publicznego Gimnazjum nr 8.

Po raz pierwszy dzieci i młodzież mogły zagrać w najnowszą grę edukacyjną „Polak Mały”, w której za pomocą puzzli można było zapoznać się z polskimi symbolami narodowymi: godłem, flagą i hymnem. Gra dostarczyła wszystkim mnóstwo emocji podszytych patriotyczną nutą, a także była doskonałym pretekstem do przypomnienia sobie słów hymnu. Chłopcom szczególnie przypadły do gustu gry wojenne, a zwłaszcza gra planszowa „303”, dzięki której można było stoczyć podniebne pojedynki w Bitwie o Anglię. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy było zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie wroga. Gra wymagała od zawodników zdolności strategicznego myślenia i zespołowego działania, a takie umiejętności są przydatne także w codziennym życiu.

Dzięki grze „Awans” w przystępny i atrakcyjny sposób młodzież mogła poznać polskie stopnie wojskowe z 1939 roku, natomiast grając w „ZnajZnak” rozpoznawała symbole związane z najnowszą historią Polski.

Wszystkie zaproponowane gry cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. To na pewno nie ostatnie nasze spotkanie z grami planszowymi wydanymi przez IPN. Zainteresowanych odsyłamy na stronę portalu edukacyjnego: www.pamiec.pl , gdzie istnieje możliwość gry online.

opr. Marta Gosk

Grzegorz Gwizdon
śr, 10 czerwca 2015 14:34
Data ostatniej edycji: śr, 10 czerwca 2015 14:41:58

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0