Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Sucho w lasach

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży ze względu na aktualnie obowiązujący najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego na terenie nadleśnictw powiatu łomżyńskiego zwraca się z apelem do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich. Brygadier Dionizy Krzyna podkreśla, że na razie, na terenie nadleśnictw naszego powiatu nie wydano zakazów wstępu do lasu, ale należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów i bieżących ostrzeżeń.

W bieżącym roku w lasach w powiecie łomżyńskim powstało już 9 pożarów. Obecny okres słonecznej pogody, i niewielkie opady deszczu, sprawiły że we wszystkich lasach regionu wprowadzono trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W związku z tym bryg. Dionizy Krzyna, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, apeluje o szczególną ostrożność i  przestrzeganie zakazów.

W lesie i jego pobliżu zawsze należy zachować szczególną ostrożność. W samym lesie jak i w odległości do 100 metrów od jego granicy nie wolno rozpalać ognisk, rozpalać grilla, wyrzucać niedopałków papierosów.
Kiedy przejeżdżamy przez obszar leśny poruszamy się tylko drogami do tego wyznaczonymi, przy których stoją odpowiednie znaki drogowe. Postój samochodów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych.

Jeśli zauważysz pożar w lesie to:
• zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
• oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
• jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
• jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.

Alarmując straż pożarną po zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaj następujące informacje:
• swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonisz;
• co się pali, miejsce pożaru;
• czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego;
• po podaniu informacji nie odkładaj słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Pamiętaj! Z jednego drzewa można zrobić nawet milion zapałek, ale wystarczy tylko jedna zapałka, żeby zniszczyć miliony drzew!


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę