Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Świat zmysłów.

Zaproszenie--www.jpg

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

 

„Świat zmysłów” jest kolejną ekspozycją interaktywną przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie po prezentowanej od września 2000 roku wystawie „Nauki dawne i niedawne”. Ekspozycja ma charakter objazdowy. Była prezentowana w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Gdańsku, szwedzkiej Uppsali, Dębicy, Sandomierzu, Olsztynie, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zabrzu. Złożona z ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki  związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego –   organizator wystawy – „interaktywna” oznacza, że jej tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska.

Wykonując eksperymenty na wystawie można dowiedzieć się jak działają wzrok, słuch, węch i dotyk, a także w jaki sposób można oszukać zmysły. Odkrywanie świata zmysłów odbywa się w trzech grupach tematycznych: „Receptory”, „Mono czy stereo”, „Iluzje”. W grupie „Receptory” modele przedstawiające budowę podstawowych narządów zmysłów oraz ich najważniejsze właściwości pomagają zrozumieć związek pomiędzy budową receptora a działaniem narządu zmysłu. W sali „Mono czy stereo” są prezentowane zjawiska wynikające z faktu posiadania przez człowieka parzystych narządów zmysłów. Zmienia to jakościowy odbiór świata w stosunku do układu mono. Przestrzenny obraz świata czy możliwość lokalizowania obiektów na podstawie bodźców słuchowych to właśnie profity posiadania dwojga oczu i uszu. W części zatytułowanej „Iluzje”, dzięki prezentowanym modelom, można się przekonać, że odbierany przez nas obraz świata, który wydaje się prosty i klarowny - wcale taki nie jest. Dowiemy się także jak zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły.

Wystawa jest adresowana do odbiorców w różnym wieku, a dzięki doborowi stanowisk doskonale wspiera realizację programu nauczania przyrody, biologii, fizyki czy chemii.

Wystawa czynna do 2 sierpnia 2015 roku.

 

4lomza.gif

 

 

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 28 kwietnia 2015 15:20
Data ostatniej edycji: cz, 21 maja 2015 11:04:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę