Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

I Kongres Muzealników Polskich

W dniach 23-25 kwietnia 2015 roku przedstawiciele Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży - dyrektor Jerzy Jastrzębski oraz Urszula Kuczyńska i Karolina Skłodowska - uczestniczyli w I Kongresie Muzealników Polskich, który odbywał się w Łodzi. W obradach wzięło udział ponad 1200 delegatów z całego kraju: muzealników, przedstawicieli resortu kultury na czele z Panią Minister - profesor Małgorzatą Omilianowską, pracowników naukowych, ekspertów, dziennikarzy, reprezentantów samorządów oraz członków stowarzyszeń i organizacji.

 

Celem Kongresu było zdiagnozowanie sytuacji polskiego muzealnictwa, wskazanie czynników utrudniających i stymulujących jego rozwój, podkreślenie roli muzeów w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego oraz podjęcie uchwał określających niezbędne zmiany legislacyjne i programowe, które sprzyjałyby rozkwitowi sektora muzealnego. Debatowano nad misją muzeum, jego definicją, nad zawodem muzealnika i nad muzealium. Wiele miejsca poświęcono także nowym mediom w muzealnictwie, publiczności muzealnej, edukacji, cyfryzacji zbiorów i przyszłości muzeów oraz innym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem muzeów we współczesnym świecie. Kongres przyjął 8 uchwał: „O istocie muzeum, muzealiach, zawodzie muzealnika i organizatorach muzeum”, „O zasadach bezpieczeństwa ekonomicznego muzeum”, „O zasadach awansu zawodowego i naukowego oraz o uposażeniach muzealników”, „ O potrzebie przyjęcia spójnej polityki gromadzenia i ochrony zbiorów”, „ O potrzebie wsparcia przez instytucje państwowe procesu cyfryzacji zbiorów polskich muzeów i społecznego udostępniania rezultatów cyfryzacji”, „O potrzebie wypracowania zasad wspierania zadań muzeum przez działające w ich otoczeniu organizacje społeczne i osoby prywatne”, „ W sprawie zbiorów muzealnych utraconych i przemieszczonych w granicach współczesnej Polski”, „O zbiorach muzealnych powstałych w całości lub w części po 1944 r. w rezultacie przeprowadzenia reformy rolnej i nacjonalizacji nieruchomości ziemskich”. W czasie Kongresu odbyła się XXXV Gala „Sybilli” - Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2014. Kapituła przyznała 23 wyróżnienia i 9 nagród. Grand Prix uhonorowano Muzeum Narodowe w Warszawie za Galerię Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę