Stacja Łomża na moście „Polska – Litwa” już działa

Kosztowała niemal 50 milionów netto. Zbudowana za Podgórzem, przy drodze krajowej nr 63 relacji Łomża – Zambrów, Stacja 400 kV Łomża w piątek oficjalnie została oddana do użytku. Inwestycja jest częścią mostu energetycznego „Polska – Litwa”, który zgodnie z planami ma powstać do końca tego roku. - To przykład odpowiedzi na wyzwania dzisiejszych czasów – mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który przecinał wstęgę symbolicznie otwierając Stację Łomża. Wicepremier podkreślał znaczenie „europejskie” przedsięwzięcia – bezpieczeństwo i integrację, ale także wskazywał, że połączenie to umożliwi reelektyfikację północno-wschodniej Polski, która jest energetyczną białą plamą. - Oprócz tego (mostu energetycznego – dop. red.) musimy dotrzeć ostatnią milą do potrzebujących coraz więcej dobrej energii mieszkańców i przedsiębiorców – dodawał Piechociński.
Stacja 400 kV Łomża już działa umożliwiając przesył energii elektrycznej na zbudowanej nowej długości 118 km linii Ostrołęką – Narew (pod Białymstokiem). Jeszcze w czerwcu ma zostać dopięta do niej zbudowana już linia Łomża – Ełk, która dalej prowadzi w kierunku Litwy. Stacja Łomża jest drugim etapem budowy współfinansowanego przez Unię Europejską most energetycznego Polska – Litwa, który w sumie będzie kosztował 1,8 miliarda złotych. Sama stacja, która stanęła na 9-hektarowej działce w okolicach wsi Stare Modzele, kosztowała 48 mln zł netto, a do finansowanie unijne do jej budowy wyniosło ok. 28 mln zł.
- Budowa Stacji Łomża trwała 17 miesięcy. To naprawdę bardzo dobry czas i pokazanie, z jaką klasą wykonawców mamy do czynienia – mówił Henryk Majchrzak, prezes spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
PSE S.A. jest operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Podstawową działalnością Spółki jest świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej siecią przesyłową najwyższych napięć 220 i 400 kV.
- System przesyłowy, zwłaszcza na tym obszarze, wymaga wielu nowych inwestycji i modernizacji istniejącej infrastruktury – dodaje prezes Majchrzak. - Nowoczesna linia przesyłowa 400 kV oraz nowe i rozbudowane stacje elektroenergetyczne istotnie poprawią bezpieczeństwo i jakość dostaw energii elektrycznej w regionie.
Także obecny na uroczystości wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślał, że most energetyczny Polska – Litwa istotnie wzmocni i poprawi możliwości zasilania w prąd mieszkańców i przedsiębiorców regionu.
- Wzrośnie też atrakcyjność tego regionu dla inwestorów, których działalność gospodarcza wymaga stabilności zasilania - mówił wicepremier wskazując, że konieczne będą także inwestycje w sieci o niższej przepustowości by – jaka to ujmował Janusz Piechociński – przeprowadzić ponowną reelektryfikację północno-wschodniej Polski.
Już w obrębie działki na której zbudowano Stację 400 kV Łomża zaplanowano miejsce na kolejną stację 110 kV, która umożliwiłaby podpięcie całego regionu do prądu z mostu energetycznego Polska – Litwa. Na razie jednak nie wiadomo kiedy ta stacja byłaby budowana.
Warto też dodać, że nowa stacja Łomża nie wymaga stałej obsługi „ludzkiej” na miejscu. Jest zdalnie sterowana i nadzorowana z centrum nadzoru w Warszawie. Także na miejscu nie ma „żywej” ochrony, ale cały obiekt jest stale monitorowany i w razie potrzeby wzywane będą jednostki ochrony.
Bezpośrednie korzyści ze Stacji 400 kV Łomża odniesie gmina Łomża, której budżet – jak szacuje wójt Piotr Kłys – zyska blisko milion złotych rocznie z tytułu podatku od nieruchomości.