Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Helena Zadrejko - malarstwo

Zadrejko-baner-www-animacja.gif

Helena Zadrejko z upodobaniem maluje owoce, kwiaty, grzyby, kamienie, muszle, a także morze, góry, architekturę... Jej ulubione tematy to martwa natura, portret i pejzaż. Artystka w sposób doskonały potrafi uchwycić zmienną urodę natury, wydobyć urok codziennych przedmiotów, stworzyć portret z psychologiczną głębią. Świetnie operuje światłem, które – współgrając z kolorem – pięknie podkreśla kształty i buduje nastrój. Malarstwo Heleny Zadrejko przeniknięte jest liryczną nutą i zachwytem dla świata. Ekspozycja czynna do 10 maja 2015 roku. Wystawa została zorganizowana dzięki zaangażowaniu Pana Andrzeja Smakowskiego, poety zaprzyjaźnionego z Artystką.

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

Helena Zadrejko urodziła się w Dalidowiczach na Kresach, w byłym województwie nowogródzkim. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyła Wydział Malarstwa. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1970 roku. Jest trzykrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Artystka od wielu lat mieszka w Atenach, aktywnie uczestnicząc w życiu artystycznym Grecji i Polski. Zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową, organizuje plenery („Impresje greckie”), pracuje społecznie. Ma niezwykle bogaty i urozmaicony dorobek twórczy. Do tej pory zrealizowała 60 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Bułgarii i Grecji oraz wzięła udział w około 300 wystawach zbiorowych w większości krajów Europy i Azji. Uczestniczyła także w ponad 100 plenerach, z których 31 sama zorganizowała przy pomocy sponsorów. W 2005 roku stworzyła Międzynarodową Artystyczną Grupę „ARTHOME”. Jej najbliższe plany to udział w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Bieszczadach w dniach 12-22 kwietnia oraz w Ogólnopolskim Plenerze Akwarelowym w Pruszkowie w dniach 1-10 maja, a potem... kolejne wystawy. Helena Zadrejko 19 razy została nagrodzona i wyróżniona za pracę twórczą i działalność kulturalną. Otrzymała m.in.: „SREBRNY MEDAL” w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. J. Spychalskiego w Poznaniu (1973), w 1974 – „BRĄZOWY MEDAL” (1974) i wyróżnienie (1976) w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim ”Bielska Jesień” w Bielsku-Białej, w 1978 – dwie Nagrody specjalne za portrety, Muzeum Portretu Współczesnego w Radomiu. Odznaczenia: 1977 – „SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI”, 2002 – „ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI”. W 2009 roku otrzymała od Ministerstwa Kultury Grecji Honorową Emeryturę Zasłużonego Artysty Grecji. Prace Heleny Zadrejko znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów i galerii, w instytucjach państwowych i społecznych oraz w kolekcjach prywatnych w Europie, Brazylii, Kanadzie i USA.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży

4lomza.gif

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 02 kwietnia 2015 14:13
Data ostatniej edycji: cz, 07 maja 2015 12:21:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę