Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Rozwój Łomży – możliwe kierunki.

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnie Prezes fundacji Przestrzeń Wspólna zajmującej się dialogiem międzykulturowym. Przewodniczący Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Federacja dla Łomży zrzeszającej kilkanaście łomżyńskich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Sto dni prezydenta miasta wywołuje refleksję, jednak mnie bardziej niż to co było, interesuję to co będzie. Zdaję sobie sprawę, że sto dni to bardzo mało by dokonać zmiany, więc traktuję je jako przygotowanie do zdecydowanych i mocnych działań. Pozwolę sobie na przedstawienie kilku zadań i propozycji, które będą sprzyjać rozwojowi Łomży, tak by wreszcie stała się ponownie liderem w regionie. Starzejące się miasto

1.  Zacznijmy od najważniejszego - zmiana sposobu myślenia o sprawowaniu władzy. Zgodnie z zapisami konstytucji: „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę poprzez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”.  To motto powinno przyświecać tej kadencji. Do tej pory w Polsce panowała opinia, że osoby sprawujące władzę skoro zostały wybrane to mogą robić co im się podoba, nie zważając na opinie innych. Mamy więc radnych którzy z chwilą wyboru stali się nieomylni i prezydentów których zdanie jest najważniejsze i ostateczne. Od kilku lat pogląd ten jednak kruszeje, czego dobitnym przykładem było referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz – Walz. Pani prezydent udało się uniknąć odwołania, ale co ciekawe wiele postulatów mieszkańców i mieszkanek Warszawy zostało spełnionych. To co wcześniej było nie do pomyślenia stałą się możliwe do realizacji.
Łomży nie stać na czekanie, już dziś mieszkańcy i mieszkanki miasta muszą czuć się współodpowiedzialni za to co dzieje się w ich mieście. By tak się stało władze miasta muszą prowadzić politykę zachęcającą do tego typu aktywności. Oczywiście zmiany postaw należą do najtrudniejszych. Miasta mniejsze od Łomży już wprowadzają zmiany w tym kierunku, zauważając, że dialog z mieszkańcami/nkami jest czymś kluczowym. Ciesze się, że prezydent Chrzanowski wprowadza szereg konsultacji i spotyka się z wieloma środowiskami i grupami. Mam nadzieję, że kierunek ten zostanie wzmocniony poprzez zmiany systemowe: rozwijanie budżetu obywatelskiego, konsultacje społeczne, inicjatywy lokalne i uchwałodawcze, referenda, kawiarenki obywatelskie itp.

2. Kolejna sprawa to jawność i przejrzystość. Często słyszy się, że w Łomży rządzą układy, co powoduję nieufność wobec sprawujących władze, ale też wycofywanie się mieszkańców i mieszkanek z aktywności społecznej. Oczywiście minimum to komfortowy i realny dostęp do informacji publicznej, połączony z edukacją w tym zakresie. Im więcej informacji będzie dostępnych publicznie, tym lepiej.

3. Rozwój trzeciego sektora. Jak wielokrotnie wspominałem w swoich tekstach (zobacz: Trzeci sektor może być wielki) rozwój organizacji pozarządowych jest jednym z kluczowych elementów rozwoju miasta. Nie powtarzając szczegółowo wcześniejszych postulatów pozwolę sobie na wymienienie najważniejszych: stworzenie centrum wolontariatu i centrum organizacji pozarządowych, stworzenie polityki lokalowej dla organizacji pozarządowych, ujednolicenie procedur konkursowych.

4. Cieszę się, że powstały już ciała takie jak Rada Sportu i Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Cieszy niezmiernie, że prezydent powołuje kolejne tego typu ciała, z niecierpliwością czekam na Rade Młodzieżową i Radę Seniorów. Zapewne pojawią się argumenty – po co mnożyć grupy doradcze, skoro będą to martwe ciała. Otóż to, czy będą to twory nieudolne zależy od członków tych ciał. Z doświadczenia innych miast wiemy już, że jeżeli ciała doradcze są odpowiednią prowadzone poprawiają jakość życia w mieście, odpowiadając na realne problemy i zapotrzebowania mieszkanek i mieszkańców.

5.  Sytuacja seniorów, czy szerzej starzejącego się miasta powinna spotkać się z zdecydowanymi działaniami już teraz. Zgodnie z danymi statystycznymi miasta starzeją się i taka tendencja jest zaobserwowana w Łomży. Powołanie Rady Seniorów jest pierwszym etapem. Kolejne to zdiagnozowanie potrzeb seniorów, dostosowanie przestrzeni miejskiej (co sprzyja też innym, grupom jak rodzice małych dzieci czy osoby niepełnosprawne), budowanie dialogu międzypokoleniowego (Starzejące się miasto).

6. Konieczne jest też odejście od tzw. pomników władzy. W Łomży niestety mamy tak zwane „gorące kartofle”, takie jak port łomżyński (skąd uciekają statki), czy Park Przemysłowy, zostawione w spadku przez poprzednich włodarzy miasta. Niestety twory te generują koszty nie przynosząc wymiernych co do cenny efektów. Dobrze byłoby by promowane i realizowane były projekty mniejsze np. otwarcie parków na mieszkańców tak by zachęcić do spędzania w nich czasu, dancingi międzypokoleniowe, czy takie akcje jak zrealizowany sylwester miejski.  Oczywiście tutaj należałoby wcześniej zapytać mieszkańców i mieszkanek jakiego typu aktywności miejskiej oczekują. Pomocne też są konkursy skierowane do organizacji pozarządowych czy nieformalnych grup na realizacje przedsięwzięć w tkance miejskiej.

Oczywiście te kilka propozycji nie wyczerpują zadań i wyzwań przed jakim staje nasze miasto. Mam nadzieje, że jest to początek dyskusji o tym w jakim kierunku może rozwijać się Łomża.

Kamil Kamiński


240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę