Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zwyczaje wielkanocne - warsztaty

lekcje-wielkanocne-5-animacja.gif “Pisanki wielkanocne są ważnym elementem rodzimej sztuki kurpiowskiej, znanej jeszcze na całym terenie. Dawniejsze pisanki pisane woskiem (...) były nieraz prawdziwymi dziełami sztuki. (...) Najwięcej pisanek robiły babki swoim wnuczkom, niekiedy po paręset sztuk.” (w: Adam Chętnik, Twórczość ludowa Kurpiów w dziedzinie sztuki. Polska Sztuka Ludowa, 1964, str. 122.)

Muzeum Północno-Mazowieckie, organizuje w ramach warsztatów etnograficznych z cyklu spotkania p.t. “Akademia Pana Adama” „Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach i u sąsiadów”

Zajęcia polegają na zapoznaniu słuchaczy z tradycyjnymi zwyczajami i obyczajami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi, w oparciu o materiał wizualny oraz prezentację odpowiednich eksponatów. W ostatniej części spotkania następuje pokaz tradycyjnego zdobienia jaj woskiem i malowania w wywarze z łusek cebuli.

“Dzieci trzymają je krótko, poczem bawią się tłukąc jedną o drugą (cała wygrywa), albo staczają je po pochyłej desce,starając się uderzyć leżącą pisankę pod deską. Po kilku dniach nic nie pozostaje z pracy babek.

(w: Adam Chętnik, Sztuka kurpiowska w okresie wielkanocnym. Polska sztuka ludowa, 1948, str. 15)

Serdecznie zapraszamy do naszego Muzeum przy ul. Dwornej 22 c w dniach od 16 do 27 marca 2015 r. Bliższych informacji udziela i zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji tel. 86 216 28 16.

Grzegorz Gwizdon
so, 28 lutego 2015 11:28
Data ostatniej edycji: so, 28 lutego 2015 14:20:53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę