Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

WSA oddalił skargę organizatorów referendum w sprawie lotniska

Referendum dotyczącego budowy regionalnego lotniska w Podlaskiem – przynajmniej na razie – nie będzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę inicjatorów plebiscytu na grudniową decyzję radnych sejmiku. Zdaniem sądu, w tej sprawie wszyscy popełnili wiele kardynalnych błędów. Samorząd niezgodnie z prawem podał kuriozalne przyczyny swojej decyzji – tłumacząc ją nieopłacalnością pomysłu. Natomiast wnioskodawcy fatalnie przygotowali się do całej inicjatywy.

Zabrakło odpowiedniego ogłoszenia w prasie, a same listy poparcia skonstruowano niezgodnie z ustawą: brakowało pełnych adresów, a ostrzeżenie o niemożliwości wycofania swego poparcia zamieszczono drobnym drukiem na końcu listy – wyliczała sędzia Anna Sobolewska-Nazarczyk. To oznacza, że obie strony nie zdały egzaminu z obywatelskości niepoważnie traktując całą sprawę - uzasadniała sędzia.

Zdaniem sądu, nawet gdyby radni nie popełnili błędów, to i tak nie mogliby uznać źle przygotowanego wniosku eferendalnego.

Z takim wyrokiem nie zgadza się inicjator przedsięwzięcia – Paweł Myszkowski, który przypomina, że wniosek poparło prawie 70 tysięcy osób, które straciły szansę na wypowiedzenie się w głosowaniu. Wnioskodawcy zapowiadają zaskarżenie orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd wielokrotnie podkreślał, że sprawa była niezwykle skomplikowana. Gdyby przyznano rację wnioskodawcom, wyrok zobowiązywałby sejmik województwa do przeprowadzenia referendum.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę