piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

WSA oddalił skargę organizatorów referendum w sprawie lotniska

Referendum dotyczącego budowy regionalnego lotniska w Podlaskiem – przynajmniej na razie – nie będzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę inicjatorów plebiscytu na grudniową decyzję radnych sejmiku. Zdaniem sądu, w tej sprawie wszyscy popełnili wiele kardynalnych błędów. Samorząd niezgodnie z prawem podał kuriozalne przyczyny swojej decyzji – tłumacząc ją nieopłacalnością pomysłu. Natomiast wnioskodawcy fatalnie przygotowali się do całej inicjatywy.

Zabrakło odpowiedniego ogłoszenia w prasie, a same listy poparcia skonstruowano niezgodnie z ustawą: brakowało pełnych adresów, a ostrzeżenie o niemożliwości wycofania swego poparcia zamieszczono drobnym drukiem na końcu listy – wyliczała sędzia Anna Sobolewska-Nazarczyk. To oznacza, że obie strony nie zdały egzaminu z obywatelskości niepoważnie traktując całą sprawę - uzasadniała sędzia.

Zdaniem sądu, nawet gdyby radni nie popełnili błędów, to i tak nie mogliby uznać źle przygotowanego wniosku eferendalnego.

Z takim wyrokiem nie zgadza się inicjator przedsięwzięcia – Paweł Myszkowski, który przypomina, że wniosek poparło prawie 70 tysięcy osób, które straciły szansę na wypowiedzenie się w głosowaniu. Wnioskodawcy zapowiadają zaskarżenie orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd wielokrotnie podkreślał, że sprawa była niezwykle skomplikowana. Gdyby przyznano rację wnioskodawcom, wyrok zobowiązywałby sejmik województwa do przeprowadzenia referendum.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0