sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Rolnicy szykują się na blokadę w Śniadowie

Od godziny 11.00 zablokowana ma być droga Łomża – Ostrów Mazowiecka. W Śniadowie protest rolników organizuje Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łomży. Zbigniew Lewczuk zapowiada, że na blokadzie może być jeszcze więcej rolników niż w ubiegły piątek w Konarzycach. - Odzew mamy bardzo duży. Rolnicy zgłaszają się też z ościennych gmin z Miastkowa, Łomży, Piątnicy, Nowogrodu – mówi Zbigniew Lewczuk Przewodniczącym Rady RZRKiOR w Łomży. - To będzie taki gwiaździsty zjazd w Śniadowie. Sądzę, że może przyjechać nawet 100 ciągników.

Protest w Śniadowie organizowany jest w wyniku trudnej sytuacji producentów mleka i trzody chlewnej.
- Tu nie trzeba żadnych specjalnych analiz. My widzimy po kieszeni, że płynność nasza jest zagrożona – mówi Lewczuk dodając, że rolnicy o problemach informowali rząd i parlamentarzystów już wcześniej, ale nikt nie reagował. - Ja też uczestniczyłem w takich rozmowach, ale z tych rozmów nic nie wynikało. Oni – tam w ministerstwie są mądrzejsi. Dopiero teraz, gdy rolnicy wyszli na drogi, to minister powołał zespoły i teraz będzie rozwiązywał problemy, to znaczy że są te problemy.
Zbigniew Lewczuk mówi, że protest w Śniadowie zainicjowało kilkudziesięciu rolników ze Śniadowa i najbliższej okolicy, ale zainteresowanie udziałem w tym proteście zgłaszając rolnicy z całego regionu.
- Nie spodziewaliśmy się, aż tak dużego odzewu – przyznaje.
Rolnicy mają się zebrać na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 677 Łomża – Ostrów Mazowiecka z ulicą Ostrołęcką o godzinie 11. Planują, że droga nie będzie całkowicie zablokowana, że co pół godziny będą przepuszczane samochody, ale – jak podkreśla Lewczuk, może okazać się, że rolnicy będą chcieli całkowicie zablokować przejazd.
- Sytuacja naprawdę jest napięta – podkreśla, a problemów nazbierała się bardzo dużo: brak rekompensat za likwidowane kwoty mleczne, odszkodowania za straty wyrządzone przez dziki, dramatyczna sytuacja finansowa hodowców trzody chlewnej, niedostateczne działania strony rządowej w związku z embargiem na płody rolne do Rosji.
Blokada drogi przez Śniadowo ma potrwać 5 godzin.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0