Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Drzewna spada, wchodzi spółka śmieciowa

Uchwała o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży, obok budżetu miasta na 2015 rok, miała być głównym punktem dzisiejszej sesji Rady Miasta Łomża, ale – zgodnie z zapowiedzią wiceprezydent Agnieszki Muzyk ma być zdjęty z porządku obrad. W zamian za to radni Łomży w pilnym trybie otrzymają projekt uchwały dotyczący powołania nowej miejskiej spółki zarządzającej wysypiskiem śmieci w Miastkowie. Taka spółka powinna funkcjonować już od co najmniej roku, a dziś jej powołanie jest niezbędne, aby miejskie wysypisko w ogóle mogło dalej funkcjonować.

Zgodnie z treścią przygotowanej uchwały Rada Miasta ma dziś wyrazić się zgodę Prezydentowi Miasta Łomża na utworzenie jednoosobowej spółki komunalnej z ograniczoną odpowiedzialnością Miasta Łomża z siedzibą w Łomży działającą pod firmą „Zakład Gospodarowania Odpadami Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”.
Spółka ma prowadzić i eksploatować instalację wysypiska znajdującego się w Czartorii pod Miastkowem wraz z prowadzeniem linii sortowniczej oraz prowadzeniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży. Na pokrycie kapitału zakładowego tworzonej spółki władze miasta  planują przeznaczyć wkłady rzeczowe w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na którą składa się majątek Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Gminie Miastkowo, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży oraz majątek będący na stanie Urzędu Miejskiego wykorzystywany do realizacji zadań Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Gminie Miastkowo o łacznej wartości 17.483.974,93 zł oraz wkład pieniężny w kwocie 200 tys. zł.

W myśl  ustawy o odpadach, która weszła w życie dwa lata temu, gmina jako jednostka sektora finansów publicznych, nie może być zarządzającym gminnym składowiskiem odpadów. Może natomiast powierzyć wykonywanie praw i obowiązków zarządzającego podmiotowi niebędącemu jednostką sektora finansów publicznych czyli spółce prawa handlowego. Termin na powołanie takiej spółki minął już rok temu, ale poprzednie władze miasta zlekceważyły ten obowiązek. W najbliższy piątek straci ważność decyzja zatwierdzająca instrukcję eksploatacji składowiska w Miastkowie, a o nową do Urzędu Marszałkowskiego może wystąpić tylko spółka prawa handlowego.
- Brak ważnej decyzji zatwierdzającej instrukcję eksploatacji składowiska może spowodować jego zamknięcie i konieczność wywozu śmieci z Łomży oraz okolicznych gmin, które przystąpiły do projektu „Budowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi”, na zastępcze składowisko. Wiązać się to może z konsekwencjami finansowymi wobec miasta spowodowanymi wzrostem kosztów wywozu śmieci i roszczeniami firm wywozowych, a w dalszej kolejności utratą dofinansowania unijnego na powyższy projekt - tłumaczył w ubiegłym tygodniu prezydent miasta Mariusz Chrzanowski podkreślając, że poprzednicy dopuścili się "błędów i zaniedbań" w tym temacie.
Dopytywany o to czy w związku z tymi "błędami i zanidbaniami" i "sankcjami, które mogą grozić miastu" będzie zawiadomienie do prokuratury prezydent Chrzanowski odpowiadał, że tej kwestii nie rozważał.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę