Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury według pomysłu właściciela kolekcji Krzysztofa Kura, w związku z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Po raz pierwszy ekspozycję pokazano we Włocławku, a następnie w innych miastach m.in. w Turku, Lublinie, Kielcach, Łodzi, Białymstoku. Dokładnie w 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta, czyli 5 sierpnia 2014 roku, zaprezentowano ją na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa w Łomży została otwarta niemal dokładnie w 152. rocznicę wybuchu powstania, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Ekspozycja czynna do 1 marca 2015 roku.

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Krzysztof Kur: „Wystawa składa się z 250 oryginalnych rycin pochodzących niemal wyłącznie z tygodników ilustrowanych, które ukazywały się w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 1861-1868. Wszystkie grafiki poświęcone są Polsce i burzliwym wydarzeniom rozgrywającym się na naszych ziemiach, a także europejskiej dyplomacji, która usiłowała rozwiązać tzw. sprawę polską. Większość  rycin pochodzi z francuskich tygodników ilustrowanych. Na wystawie znaleźć można również ilustracje, które towarzyszyły doniesieniom z powstańczej Polski, a były publikowane w prasie angielskiej, niemieckiej, szwedzkiej, włoskiej, a nawet amerykańskiej. Nie zabrakło również rysunków satyrycznych, które publikowane były przez francuskie pismo „Le Charivari” czy angielskie „Fun” i „Punch, or the London Charivari”. (…) Na wystawie, poza nielicznymi wyjątkami, został przyjęty układ prezentacji według dat ukazywania się rycin w prasie. Nie zawsze jest on tożsamy z chronologią wydarzeń, które przedstawione są na ilustracjach. Ryciny ukazywały się w czasopismach z dużym opóźnieniem w stosunku do wypadków, które przedstawiały, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę warunki techniczne XIX-wiecznych wydawców. Częstokroć nie można ustalić bez żadnych wątpliwości, jakiego wydarzenia dotyczy dana rycina, ale niemal w każdym przypadku dało się stwierdzić, kiedy dana grafika ukazała się na łamach prasy. Dzięki temu mamy szansę prześledzić, kiedy i o których wydarzeniach z walczącej Polski informowały zagraniczne gazety.(…) Ryciny znajdujące się na wystawie są zapisem wydarzeń sprzed ponad 150 lat i pamiątką po ich uczestnikach. Ukazują bitwy, potyczki i epizody z Powstania, niosą ze sobą atmosferę tamtego czasu i wielki ładunek emocjonalny; jakby uchwycone w kadrze chwile, postaci, przeżycia. Myślę, że jest to również dobra okazja do spotkania z piękną, odchodzącą już w przeszłość sztuką drzeworytniczą i litograficzną. Ryciny prezentowane na wystawie są również dziełami sztuki, które swym pięknem cieszą oko nawet tych, dla których Powstanie 1863 i 1864 roku jest jedynie bladym echem przeszłości”.

Oprócz rycin, zaprezentowano kompletne roczniki zagranicznych tygodników ilustrowanych. Dodatkowo wystawę uzupełniają repliki czapek powstańczych ze zbiorów Jacka Jaworskiego.

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Krzysztof Kur urodził się 25 grudnia 1967 roku w Warszawie. Jest solistą i dyrektorem Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie, solistą Warszawskiej Opery Kameralnej (w l. 2005– 2012 był zastępcą dyrektora naczelnego). Współpracuje z wieloma scenami operowymi w Polsce i za granicą. Od kilku lat zbiera ryciny… Zachęcamy do przeczytania wywiadu z artystą na temat powstawania jego wyjątkowej kolekcji:

http://powstaniestyczniowe.nck.pl/?p=1319

Marta Gosk - dział historyczny

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy przygotowana przez Bolesława Deptułę

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
so, 17 stycznia 2015 15:10
Data ostatniej edycji: pon, 23 lutego 2015 15:25:09

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę