Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Terytoria wyodrębnione II - grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka

Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawy profesora Krzysztofa Wawrzyniaka z Łodzi „Terytoria wyodrębnione II. Grafiki z lat 1983-2014”. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się w sobotę, 10 stycznia 2015 roku, o godz. 13.00 w siedzibie galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży. Wystawa czynna do 8 lutego 2015 roku.

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

„W pracach Krzysztofa Wawrzyniaka odnajdujemy charakterystyczną dla konceptualizmu metodę multiplikacji elementu połączoną z jego permutacją i stopniowym przekształcaniem, lecz uzyskany efekt nie jest jedynie zapisem racjonalnej gry. Za konceptualnymi formami czai się tajemnica, niewiadoma, nuta czegoś niemożliwego do ujęcia w proste formy i jasne ciągi. Grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka cechuje również finezyjna estetyka czerni i bieli, w którą artysta za każdym razem zaklina inną energię, przepełnioną głębokimi ciemnościami i niezwykłym, wibrującym światłem. W grafikach tych upostaciowiona zostaje relacja pomiędzy tym, co jest całkowitą nicością czerni, głęboką i wciągającą w otchłań niewiadomej, a nagłym rozbłyskiem – czystą emanacją oślepiającej jasności. Patrząc na nie trudno uniknąć skojarzeń z finezją japońskiej kaligrafii, w której swobodna malarskość poszczególnych znaków służy do precyzyjnego wyrażania określonych znaczeń. W omawianych grafikach ta lingwistyczna sytuacja zostaje odwrócona. Poprzez precyzyjne formy o geometrycznej proweniencji artysta kreuje magiczny świat przepełniony wieloznacznością, którego nie sposób sprowadzić do czystej racjonalności”.

dr Marta Anna Raczek-Karcz (fragm. wstępu do katalogu wystawy)

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Krzysztof Wawrzyniak urodził się w 1954 roku. W latach 1974 - 1979 odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskał w roku 1979 w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Od 1983 roku jest pracownikiem dydaktycznym w macierzystej uczelni, obecnie jako profesor zwyczajny. W latach 1986-2000 był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Drzeworytniczych XYLON z siedzibą w Szwajcarii i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Tworzy rysunki i grafiki. Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych, środowiskowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą oraz w wystawach międzynarodowych m. in. w Łodzi, Cul-des-Sarts, Couvin, Winterthur, Krakowie, Katowicach, Kanagawie, Tama, Tokio. Na swoim koncie ma także wystawę w Łomży. W lutym 2014 roku uczestniczył w prezentacji grafiki artystycznej wykładowców Katedry Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Jest autorem 20 wystaw indywidualnych. W dorobku ma liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. l nagrodę Intergrafia 1986 w Katowicach; nagrodę regulaminową na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1991); nagrodę fundowaną na 1. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach; medal honorowy na konkursie Małe Formy Grafiki, Łódź '96. Prace artysty znajdują się w prestiżowych zbiorach, m. in. w Łodzi, Krakowie, Cul-des Sarts, Couvin, Londynie, Wiedniu i Chicago.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży

 

Relacja  wernisażu z portalu 4lomza.pl

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 30 grudnia 2014 16:14
Data ostatniej edycji: pon, 23 lutego 2015 15:06:13

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomzy.

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. (086) 2164100

Czynna oprócz poniedziałków i dni świąteczne
w godz. 10 - 17.
Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu
do galerii:
-inne wydarzenia- 6 zł
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę