Terytoria wyodrębnione II - grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka
Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawy profesora Krzysztofa Wawrzyniaka z Łodzi „Terytoria wyodrębnione II. Grafiki z lat 1983-2014”. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się w sobotę, 10 stycznia 2015 roku, o godz. 13.00 w siedzibie galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży. Wystawa czynna do 8 lutego 2015 roku.
Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon
„W pracach Krzysztofa Wawrzyniaka odnajdujemy charakterystyczną dla konceptualizmu metodę multiplikacji elementu połączoną z jego permutacją i stopniowym przekształcaniem, lecz uzyskany efekt nie jest jedynie zapisem racjonalnej gry. Za konceptualnymi formami czai się tajemnica, niewiadoma, nuta czegoś niemożliwego do ujęcia w proste formy i jasne ciągi. Grafiki Krzysztofa Wawrzyniaka cechuje również finezyjna estetyka czerni i bieli, w którą artysta za każdym razem zaklina inną energię, przepełnioną głębokimi ciemnościami i niezwykłym, wibrującym światłem. W grafikach tych upostaciowiona zostaje relacja pomiędzy tym, co jest całkowitą nicością czerni, głęboką i wciągającą w otchłań niewiadomej, a nagłym rozbłyskiem – czystą emanacją oślepiającej jasności. Patrząc na nie trudno uniknąć skojarzeń z finezją japońskiej kaligrafii, w której swobodna malarskość poszczególnych znaków służy do precyzyjnego wyrażania określonych znaczeń. W omawianych grafikach ta lingwistyczna sytuacja zostaje odwrócona. Poprzez precyzyjne formy o geometrycznej proweniencji artysta kreuje magiczny świat przepełniony wieloznacznością, którego nie sposób sprowadzić do czystej racjonalności”.
dr Marta Anna Raczek-Karcz (fragm. wstępu do katalogu wystawy)
Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon
Krzysztof Wawrzyniak urodził się w 1954 roku. W latach 1974 - 1979 odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskał w roku 1979 w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Od 1983 roku jest pracownikiem dydaktycznym w macierzystej uczelni, obecnie jako profesor zwyczajny. W latach 1986-2000 był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Drzeworytniczych XYLON z siedzibą w Szwajcarii i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Tworzy rysunki i grafiki. Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych, środowiskowych prezentacjach sztuki polskiej za granicą oraz w wystawach międzynarodowych m. in. w Łodzi, Cul-des-Sarts, Couvin, Winterthur, Krakowie, Katowicach, Kanagawie, Tama, Tokio. Na swoim koncie ma także wystawę w Łomży. W lutym 2014 roku uczestniczył w prezentacji grafiki artystycznej wykładowców Katedry Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Jest autorem 20 wystaw indywidualnych. W dorobku ma liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. l nagrodę Intergrafia 1986 w Katowicach; nagrodę regulaminową na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1991); nagrodę fundowaną na 1. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach; medal honorowy na konkursie Małe Formy Grafiki, Łódź '96. Prace artysty znajdują się w prestiżowych zbiorach, m. in. w Łodzi, Krakowie, Cul-des Sarts, Couvin, Londynie, Wiedniu i Chicago.
Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży