Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

Orkiestra Serc zagra 23. Finał WOŚP z Galerią Veneda

Główne zdjęcie
Konferencja Sztabu WOŚP Łomża - od prawej: Robert Charmas, Karol Nowak, Monika Orłowska - Laskowska, Bożena Florczyk, Ewelina Śleszyńska, Martyna Kalinowska

Po raz pierwszy od lat szefem łomżyńskiego sztabu WOŚP nie będzie druh Krzysztof Pyczot, tylko nowa, kobieca postać Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w mieście nad Narwią. - Chciałam wesprzeć łomżyńską Orkiestrę Serc, żeby o takiej wartościowej akcji było u nas głośniej, ponieważ WOŚP służy nam wszystkim – wyjaśnia Monika Orłowska – Laskowska (lat 26), która debiutuje w Orkiestrze, a stworzyła z trzema koleżankami Sztab WOŚP Łomża. - 23. Finał WOŚP odbędzie się w Łomży w Galerii Veneda już 11. stycznia od godz. 10. do 20. Do puszek datki będzie zbierało ok. 100 wolontariuszy na ogólnopolskie cele WOŚP: dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Podczas konferencji prasowej z okazji powołania Sztabu WOŚP Łomża można było dowiedzieć się, jakie plany mają organizatorzy 23. Finału. W Galerii Veneda będą odbywały się występy wokalne, muzyczne i artystyczne. Oryginalne stoisko przygotowuje Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, której absolwentką jest Monika Orlowska–Laskowska, prowadząca na co dzień agencję reklamy emclat w Łomży. Szefowa zapewnia, że rachunki i wpłaty od sponsorów nie trafią na konto firmy. Partnerami akcji są, m.in.: Szpital Wojewódzki w Łomży, Komenda Miejska Policji, MOSiR, Łomża 4 x 4, Klub Muzyczny Yam Caffe. Wszyscy chętni do współpracy zaangażują się w działania pod szyldem Sztabu WOŚP Łomża wyłącznie charytatywnie i nie mogą liczyć na apanaże. Pieniądze zebrane do puszek z serduszkami 23. Finału policzy łomżyński oddział Banku Pekao S.A.
- Opieka geriatryczna w Polsce jest na opłakanym poziomie... – ubolewał Robert Charmas, rektor PWSIiP, w której auli odbyła się konferencja. - Brak łóżek specjalistycznych i lekarzy specjalistów. W organizację 23. Finału 11. stycznia włączą się pracownicy i studenci naszych sześciu instytutów.
Galeria Veneda, której akces potwierdził dyrektor Karol Nowak, udostępni na cały dzień swoje wnętrza i sfinansuje tradycyjne Światełko do Nieba, czyli pokaz fajerwerków na koniec zbiórki. - Na naszej stronie wosplomza.pl podajemy kolejne, aktualizowane informacje – zachęca szefowa.
Młodsza aspirant Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży zapowiedziała, że funkcjonariusze z działu prewencji przeszkolą wolontariuszy, aby umieli uniknąć sytuacji zagrożenia na kweście 23. Finału.

Ponad 100 wcześniaków rocznie w Łomży
- Jak sięgnęłam pamięcią do roku 1993, kiedy odbywał się 1. Finał WOŚP, to oddział angażował się bardzo czynnie w zbieranie funduszy: lekarze i pielęgniarki zbierali pieniądze do puszek na ulicach Łomży – wspomina Bożena Florczyk, ordynator oddziału noworodkowego łomżyńskiego szpitala, do którego trafił sprzęt od Fundacji WOŚP za ponad milion złotych: USG, respirator, tzw. oscylator, aparat rentgenowski, inkubatory, także dwa transportowe, do przewiezienia z sali porodowej dzieci najsłabszych. Dzięki sprzętowi od WOŚP, prowadziliśmy badania przesiewowe: słuchu i wzroku. Oglądamy dno oka wcześniaków, by sprawdzić, czy są nieprawidłowości w dojrzewaniu siatkówki.
Doktor Florczyk przypomniała, że w Polsce rodzi się rocznie około 28 tysięcy wcześniaków, w tym ponad 100 w Łomży. - Na oddziale intensywnej opieki noworodkowej sprzęt WOŚP służy pomocą nie tylko tym, które rodzą się u nas, ale także tym, które rodzą się w szpitalach w: Kolnie, Grajewie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem – opowiadała lekarka neonatolog. - Przyjmujemy również dzieci z odleglejszych stron, jak Mońki, Gołdap, okolice Suwałk... U nas leczymy i opiekujemy się noworodkami, które ważą nawet poniżej kilograma, mając skrajnie niską masę urodzeniową... Nie mogą same przyjmować pokarmu. Przyszły na świat w 26 tygodniu ciąży, która trwa tygodni 40. W czasie gry Orkiestry Serc umieralność noworodków zmniejszyła się z kilkunastu do kilku promili. Szkoła rodzenia, działająca przy Szpitalu Wojewódzkim, na Finał 11. stycznia zaproponuje pokazy pielęgnacji noworodków; udzieli instrukcji noszenia dzieci w chustach, tzw. rodzicielstwo bliskości.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę