Prezydent Chrzanowski w ratuszu – na razie sam
Mariusz Chrzanowski (30 lat) we wtorek 9 grudnia złożył ślubowanie i objął urząd prezydenta Łomży na czteroletnią kadencję. - Urząd prezydenta traktuję jako służbę wobec człowieka – mówi Chrzanowski po złożeniu ślubowania i przyjęciu z rąk ustępującego prezydenta Mieczysława Czerniawskiego insygniów władzy w postaci ozdobnego łańcucha prezydenckiego. - Z głębi serca gratuluję i życzę dużo sił. Aby te 4 lata były dla Pana, a przede wszystkim mieszkańców, pozytywne, aby Łomża rozwijała się nadal – mówił Czerniawski, który po chwili wyszedł z sali. Mariusz Chrzanowskim na razie do ratusza wchodzi sam. Wiceprezydentów ma przedstawić dopiero w czwartek. Objęcie urzędu prezydenta Łomży przez kandydata PiS obserwowało m.in. czterech parlamentarzystów i czworo radnych wojewódzkich z tej partii. I choć wydawać by się mogło, że dziś PiS w Łomży świętuje przebieg sesji – ta część związana ze ślubowaniem nowego prezydenta, ale i późniejsze wybory Komisji Rewizyjnej - zdaje się wskazywać, że podziały sprzed tygodnia się utrzymują.
Mariusz Chrzanowski z PiS był jednym z siedmiu pretendentów, którzy wystartowali w wyborach po fotel prezydenta Łomży. Już w pierwszej turze zdecydowanie wyprzedził kontrkandydatów zdobywając 7529 głosów poparcia łomżan. Chrzanowski zdobył blisko dwa i pół raza więcej głosów niż urzędujący prezydent Mieczysław Czerniawski, którego w pierwszej turze wyborów poparło 3143 mieszkańców miasta. W wyborczej dogrywce Chrzanowskiemu przybyło jeszcze blisko 4 tysiące głosów – poparło go 11 tysięcy 367 łomżan czyli 67,67 głosujących mieszkańców.
Mariusz Chrzanowski obejmując urząd prezydenta podkreślał, że dobrem nadrzędnym jest dla niego człowiek, że chce być prezydentem blisko ludzkich spraw. Ponownie dziękował za tak duże poparcie mieszkańców. Nawiązując do prezentowanego w kampanii wyborczej programu wyborczego mówił, że czeka on na wdrożenie.
- O wartości człowieka świadczą czyny nie słowa. Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy wcielanie ich w życie – mówił Chrzanowski. - Apeluję o działania wspierające dobro wspólne. Zależy mi na współpracy z każdym radnym niezależnie od środowiska i opcji politycznej z jakiej się wywodzi.
Jako pierwsze zadanie dla siebie i całej Rady Miasta prezydent Chrzanowski zapowiedział stworzenie nowego programu dla przedsiębiorców z Łomży.
Władza PiS
Łomża to największe miasto w województwie podlaskim, i jedno z wiekszych w kraju, w którym władzę przejmują działacze Prawa i Sprawiedliwości. Objęcie urzędu prezydenta Łomży przez Mariusza Chrzanowskiego obserwowało m.in. czterech parlamentarzystów PiS – posłowie Krzysztof Jurgiel i Dariusz Piontkowski z Białegostoku, Lech Kołakowski z Łomży, oraz senator Bohdan Paszkowski.
- Gratuluję w imieniu PiS za zdobycie tak dużego poparcia - mówił poseł Krzysztof Jurgiel, szef partii w województwie podlaskim. - PiS ma program „Praca, zdrowie rodzina” jego rozszerzenie na samorząd jest naszą powinnością.
- Cieszę się, że kandydat uzyskał tak znaczące poparcie – dodawał poseł Lech Kołakowski, który w swym wystąpieniu bardzie niż radość z przejęcia władzy wykazywał zadania do wykonania. - W tej kadencji Rady wejdziemy do roku jubileuszowego 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Na prezydencie Chrzanowskim, i wszystkich radnych ciążyło będzie przygotowanie tego jubileuszu. Ale mieszkańcy Łomży nie żyją jubileuszami, lecz szukają pracy często poza granicami miasta i kraju – dodawał Kołakowski wskazując, że nowe władze miasta muszą stworzyć w Łomży klimat do tworzenia miejsc pracy.
Kolejnym zadaniem wskazanym przez Kołakowskiego ma być przesunięcie granic Łomży do nowej obwodnicy, która ma powstać w ramach Via Baltica.
- Czy klub radnych PiS będzie wspierał prezydenta? – poseł Lech Kołakowski powtarzał pytania, które - jak mówił - usłyszał przed wejściem na salę. - Tak. Klub PiS będzie zapleczem prezydenta, będzie wspierał wszystkie działania służące rozwojowi miasta.
W zgoła odmienny sposób do nowego prezydenta Łomży zwrócił się poseł Dariusz Piontkowski.
- Objęcie władzy wiąże się z jednej strony z obawą, z drugiej z nadzieją. Mam nadzieję Mariuszu, że te obawy szybko znikną, a nadzieje się spełnią - mówił Piontkowski do Chrznowskiego. A zwracając się do nowego prezydenta i wszystkich radnych dodawał: mam nadzieję, że uda się Państwu doprowadzić do tego, że Łomża będzie się rozwijała.
Poza „gośćmi” z PiS głos zabrał jeszcze tylko radny Maciej Borysewicz z PO. Podziękował byłemu prezydentowi Mieczysławowi Czerniawskiemu za czteroletnią współprace i jego zastępcom „za bardzo dobra kadencję”, a nowemu prezydentowi życzył – w imieniu radnych PO – wszystkiego najlepszego.
- Deklarujemy współpracę, ale jako opozycja będziemy kontrować – mówił Borysewicz.
Następnie życzenia nowemu prezydentowi – w imieniu wszystkich radnych – złożyła przewodnicząca Bernadeta Krynicka.
- Aby otaczali Pana ludzie życzliwi i rzetelni – życzyła.
Podzieleni
Podziały wśród radnych miasta, także wśród tych wybranych z list wyborczych PiS, dały się dostrzec podczas realizacji kolejnego punktu programu sesji czyli powołaniu Komisji Rewizyjnej. Już na początku doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącą Krynicką a Wiesławem Grzymała i Januszem Mieczkowskim z klubu PiS - chodziło o określenie „składu ilościowego” komisji i zgłoszenia radnych do niej. Krynicka chciała – inaczej niż było to na poprzedniej sesji, gdy wybierano inne komisjie Rady Miasta – najpierw określić ilu członków ma liczyć Komisja Rewizyjna, a później wybrać jej przewodniczącego „aby nie było uprzedzeń osobowych” - argumentowała.
Później konflikt powstał wokół przewodniczącego Komisji. Zgłoszono dwoje kandydatów – Elżbietę Rabczańską z PiS i Macieja Borysewicza z PO. Wygrała Rabczyńska, co z oburzeniem przyjął Borysewicz. Mówi, że dotychczas dobrym zwyczajem było oddawanie przewodniczącego tej komisji w ręce opozycji, a teraz zwycięski PiS zawłaszcza wszystko. Borysewicz zapowiedział też, że wobec takiego przebiegu wydarzeń PO będzie twardą opozycją.
Ostatecznie w nowej Komisji Rewizyjnej znaleźli wszyscy - czworo radnych z PO, wszyscy – sześcioro radnych klubu PiS i pięcioro radnych z ubiegłotygodniowej "koalicji 12". Jeden z nich Tadeusz Zaremba został wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej.