Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

„Wskrzesiciel Polski” zmarł w Drozdowie

Główne zdjęcie
Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński

- 11 listopada to święto wszystkich cieszących się wolną Polska – mówił Lech Szabłowski starosta łomżyński stojąc w Drozdowie przed tablica upamiętniająca Romana Dmowskiego. - Obok Józefa Piłsudskiego zaliczany jest On do najwybitniejszy polityków Polski I połowy XX wieku – ciągnął starosta podkreślając że obok militarnych działań Legionów Piłsudskiego dyplomatyczne zabiegi Dmowskiego doprowadziły do odrodzenia się, po 123 latach zaborów, wolnej i niepodległej Polski w 1918 roku. Ten wybitny polityk i patriota, twórca Narodowej Demokracji zmarł 75 lat temu – 2 stycznia 1939 r., w dworze rodziny Lutosławskich w podłomżyńskim Drozdowie. W sporządzonym akcie zgonu zapisano, że umarł „wskrzesiciel Polski”.

Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie
Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego

Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 w Kamionku pod Warszawą (obecnie Praga Południe). Jeszcze pod koniec XIX wieku związał swoje losy z młodzieżową organizacją „Zet” i Ligą Polską, biorąc udział w przekształceniu tej ostatniej w Ligę Narodową. Przeszedł przez więzienie carskie i zesłanie do Mitawy, a po ucieczce do Lwowa stworzył Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne. Początek XX wieku to przede wszystkim wydanie jednej z najważniejszych w jego życiu książek - „Myśli nowoczesnego Polaka” oraz krytyka działań rewolucyjnych polskich socjalistów. Z pewnością ułatwiło mu to powrót do Królestwa Polskiego (stanął na czele endecji) i lansowanie hasła jego autonomii. Dodać do tego można redagowanie „Gazety Polskiej” i zasiadanie w II i III Dumie Rosyjskiej.
Od wybuchu I wojny światowej najpierw w Petersburgu, a następnie w stolicach państw zachodnich, zabiegał o autonomię Królestwa Polskiego. Po zmianie sytuacji politycznej, w związku rewolucją w Rosji, opracował program odbudowy państwa polskiego, inicjował powstanie we Francji 100 tys. Błękitnej Armii.
Początek 1919 r. przyniósł mu do odegrania często niedocenianą, a chyba najważniejszą rolę w życiu - Delegata Pełnomocnego Polski na konferencję pokojową w Paryżu. Jego wystąpienie dotyczące polskich oczekiwań, jak i późniejsza działalność w połączeniu z wydarzeniami w kraju, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu granic Polski. To on, wspólnie z Ignacym Paderewskim, podpisał 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, przywracający Polskę na mapę Europy.
W II Rzeczpospolitej został wybrany posłem na Sejm Ustawodawczy, a w czasie inwazji bolszewickiej został członkiem Rady Obrony Państwa. Od 27 października do 14 grudnia 1923 był ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Wincentego Witosa i było to jedyne stanowisko rządowe w jego karierze politycznej.  
Obok działalności politycznej zajmował się też publicystyką. Swoją działalność zintensyfikował po przewrocie majowym z 1926 r., zakładając Obóz Wielkiej Polski i dwa lata później Stronnictwo Narodowe.
Roman Dmowski do Drozdowa przyjechał w czerwcu 1938 roku oddając się pod opiekę rodziny Niklewiczów. Ciężko zachorował  po wigilii Bożego Narodzenia; częściowo sparaliżowany, leżąc dostał zapalenia płuc i zmarł 2 stycznia 1939 roku.
Dziś w mieszczącym się w dworku Lutosławskich Muzeum Przyrody znajduje się wyodrębniony salonik w którym zebrano pamiątki po Romanie Dmowskim i jego bytności w Drozdowie. Wśród prezentowanych eksponatów jest też fotokopia aktu zgonu.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę