Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Nasz drogi Port Łomża - kawał drogi do morza

Główne zdjęcie
Sławomir Grygo w Porcie Łomża

- Port Łomża i bulwar z założenia nie będą rentowne, ponieważ są to inwestycje nastawione na cele rekreacyjne i na poprawę stanu zdrowia łomżyniaków – tak komentuje dyrektor MOSiR-u Łomża Sławomir Grygo (lat 67) fakt, że oddane już półtora roku temu do użytku: marina, pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu i bulwar znów wymagały dofinansowania ponad 170 tys. zł, siedmiokrotnie przekraczającego dochody podległej MOSiR-owi jednostki zatrudniającej cztery osoby na pełnych etatach. - Mieszkańcy pół wieku czekali na przywrócenie Łomży Narwi, ale to musi kosztować...

Ryszard Nawrocki
Ryszard Nawrocki
Bernard Jakubowski i Bogusław Choromański
Bernard Jakubowski i Bogusław Choromański

Drugi rok działalności Portu Łomża, dowodzonego od początku przez Ryszarda Nawrockiego (lat 55) zapisze się najważniejszą inwestycją za 60 tys. zł. Z powodu błędnego projektu zejścia o nazbyt wysokich stopniach z brzegu do lustra wody, trzeba było dokupić pomosty pływające, przepinane zależnie od poziomu wody na kapryśnej rzece. Dzięki temu, możliwe będzie wygodne znoszenie kajaków i około trzy razy dłuższych łodzi wioślarskich. Bez pomostów było to wręcz niemożliwe.
- Pomosty to rewelacja, rozwiązanie naszych problemów! – cieszy się kapitan Nawrocki, pokazując trzy długie, białe łodzie wioślarskie MOSiR-u i pięć używanych łodzi z towarzystwa wioślarskiego w Ełku, jakie zostały przekazane w darze mającemu reaktywować się Łomżyńskiemu Towarzystwu Wioślarskiemu. Oprócz tego, Port Łomża może wypożyczyć pięć trzyosobowych kanadyjek i 10 dwuosobowych kajaków. Z tej możliwości skorzystało w sezonie od maja do października zaledwie 711 osób (z kanadyjek – 27, z łodzi wioślarskiej – pięć), chociaż tego lata na brak słońca  nie można było narzekać. Godzina wypożyczenia kajaka kosztowała 7 zł, ale ludziom bardziej opłacało się 30 zł za dobę. Koszt przywiezienia z powrotem, nieważne – jednego czy 10 kajaków – 2 zł za km, np. z Nowogrodu, gdzie płynie się 4 godziny - 80 zł. Furorę, choć to słowo zdecydowanie na wyrost, robi pole namiotowe, z którego w tym sezonie skorzystało 214 osób. Najwięcej z Finlandii – 37, potem z Francji – 35, po 31 – z Niemiec i Polski. Namioty rozbiła tu nawet ósemka turystów z Urugwaju.
W tym sezonie basen portowy był wykorzystywany przez 40 jednostek pływających.
- Obłożenie mariny w porównaniu z tym sprzed roku wzrosło dwukrotnie, a niektórzy się śmieli, że będę musiał łódki ustawiać piętrowo – mówi kapitan Nawrock
W sumie dochody Portu Łomża przez miniony sezon – od maja do października – wyniosły 25 tysięcy 428 złotych, przy kosztach od początku roku do października rzędu 171 tysięcy 472 złotych.
- Trzeba czasu, żeby ludzie wrócili nad wodę i chcieli aktywnie spędzać czas z wiosłem w ręku – przekonuje Sławomir Grygo dyrektor MOSiR.

Narew za niska, żeglarze bez humoru
Bernard Jakubowski (lat 64) wyprowadził się z portu ze swoim jachtem na dobre, zaś kilku innych żeglarzy waha się, co by tu dalej z tym klopsem począć... Wszyscy są świadomi, że stan wody na Narwi przez cztery ostatnie miesiące bywał bardzo niski. Zresztą, jak w ubiegłym roku, a starania o pogłębienie rzeki w okolicy Czarnocina i w górę od nowego mostu do Góry Królowej Bony spełzły na niczym. Zatem nie ma humoru wiceprezes stowarzyszenia motorowodniaków „Nurt” Bogusław Choromański (lat 63), który przypomina o pomyśle pobudowania warsztatu i świetlicy klubowej, gdzie żeglarze mogliby spotykać się przez cały rok, niezależnie od godzin pracy Portu Łomża, aby powymieniać się doświadczeniami i organizować imprezy środowiskowe. Okazja się nadarza, gdyż teren o miedzę pola namiotowego i kapitanatu został powiększony o 6 tys. mkw. miejskiej działki: pas wzdłuż fosy długi na 100 m i 12 metrów szerokości plus teren wzdłuż Żydowskiej do Rybaków.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę