JEDNO TCHNIENIE DWÓCH Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autorka serdecznie zapraszają 25 października 2014 roku, o godz. 13 do siedziby galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy JEDNO TCHNIENIE DWÓCH. Plastyka światła i przestrzeni w obrazach Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz. Wystawa czynna do 20 listopada 2014 roku.
Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon
Prof. Marian Stępak z Torunia o pracach Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz:
„...Po zagłębieniu się w wsłuchiwanie od autorskich komentarzy na ich temat poczułem niezwykłą lekkość, szum powietrza, szelest piór.
Wiatr, wiatr, wiatr... lekkie podmuchy, oddech.
Jedno tchnienie dwóch.
To były najczęściej powtarzane określenia, niekiedy tytuły prac.
Odnalazłem w tych dziełach nie tylko lekkość – zmaganie się z połyskliwością jedwabiu. Odnalazłem również poszukiwanie kontrastów materii. Biel, delikatność, ale zarazem odwaga w zestawieniach. Jedwab, pióra – stal, drewno. Poszukiwania te są dla mnie w pełni uzasadnione w odniesieniu do powagi tematu cyklu prac podjętego przez autorkę.
Wpatrując się w rytmy, szlachetność i kontrasty wyłaniające się z prac przypomniałem sobie fragment z wiersza, który kiedyś czytałem w jakimś tomiku poezji:
znowu w oknie stoję, z wiatrem rozmawiam...”
Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon
Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w prac. malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego (1987). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Zajmuje się malarstwem i działaniami w przestrzeni, tworzy filmy eksperymentalne. Wystawy: 1988 – „Dyplom '87”, Galeria Zachęta Warszawa;1988 – Galeria Sztuki Współczesnej w Toruniu „Krokodyl” (wystawa indywidualna); 1988 – Warszawa, Galeria Arsenał; 1992 – Wrocław, V Międzynarodowe Triennale Rysunku; 1992 – Toruń, Galeria Nad Wisłą, „W kręgu kwadratu”; 1993 – 2001 – Łeba-Ustka , działania w przestrzeni, instalacje; 1993 – Francja, udział w międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej; 1995 – BWA Toruń „Poczucie Sacrum”; 1995 – Orońsko, Centrum Rzeźby; 1995 – Łomża, Galeria Sztuki Współczesnej, „Sztandary”; 1998 – Toruń, Galeria nad Wisłą (wystawa indywidualna); 2001 – Elbląg, Galeria „EL”; 2005 – BWA Toruń, „Zdążyć przed Zachodem Słońca”; 2003, 2013, 2014 – Skłudzewo (działania w przestrzeni); doroczne prezentacje i konkursy ZPAP w Toruniu i Włocławku oraz cykliczne „Wystawy Wielkanocne” organizowane przez „Galerię nad Wisłą” w Toruniu. W latach 1995-2002 autorka filmów eksperymentalnych (m.in.:„Nieznajomy w Parku”, „Don Kichot”) prezentowanych w galeriach w Polsce, Francji i Niemczech. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach na „dzieło roku” i ogólnopolskich konkursach z zakresu projektowania graficznego.
Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży