Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

PiS przejmie władzę w województwie?

Główne zdjęcie
Podział mandatów w sejmiku województwa podlaskiego według dwóch wariantów dla których naukowcy przygotowali symulację

Prawa i Sprawiedliwość po listopadowych wyborach samorządowych w sejmiku województwa podlaskiego będzie rządziło samodzielnie – wynika z szacunków ekspertów. Dr Tomasz Jurkiewicz i dr hab. Norbert Maliszewski przygotowali dla serwisu tajnikipolityki.pl symulację wyników wyborów. W dwóch prezentowanych wariantach wyliczeń PiS ma większość, a w żadnym mandatów nie zdobywa SLD.

W pierwszym wariancie symulację przeprowadzono na bazie średnich wyników z siedmiu sondaży (m.in. TNS Polska, CBOS, IBRiS, MB) do parlamentu z ostatniego miesiąca (średnia PO 32,6%; PiS 30,4%; SLD 8,3%; PSL 5,6%; KNP JKM 5,1%) i przy założeniu struktury oddawanych na komitety wyborcze głosów w poszczególnych okręgach wyborczych takiej jak w poprzednich wyborach samorządowych i ostatnich wyborach do Europarlamentu oszacowano, jak w przybliżeniu kształtowałby się podział mandatów do sejmików wojewódzkich. 
Z wyliczeń naukowców wynika, że w województwie podlaskim 30 miejsc w sejmiku podzielą między siebie trzy partie. Najwięcej - 17 miejsc – a więc większość pozwalającą samodzielnie rządzić, ma mieć PiS, 11 miejsc przypada PO, a pozostałe 2 PSL.
W drugim wariancie, przy analogicznie oszacowanych wynikach na bazie średniej z dwóch ostatnich sondaży IBRiS i CBOS do sejmików (średnia PO 28,5%; PiS 27%; SLD 8%; PSL 8,5%; KNP 3,5%), w podlaskim podział mandatów byłby następujący PiS - 16, PO – 10, PSL – 4. 

zobacz: tajnikipolityki.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę