Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Edyta Wittchen-Strumiłło „Wdzięczne lilie dumne lotosy”

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autorka zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Edyty Wittchen-Strumiłło „Wdzięczne lilie dumne lotosy”, które odbędzie się 23 września 2014 roku (wtorek) o godz. 18.00 w salach wystawowych przy ul. Długiej 13 w Łomży. Wystawa czynna do 19 października 2014 roku.

 

Edyta Wittchen: „Moja przygoda z Azją zaczęła się wieki temu. Odnoszę niekiedy wrażenie, że przynależę tam od zawsze. Piękno tego rejonu świata – piękno natury i to, stworzone ręką człowieka – niezmiennie mnie zachwyca. Kultura, filozofia, religie – wszystko ma dla mnie walor naturalnego piękna. Nie zawsze jest to gładkie piękno bez skazy i bez bólu. Bywa groźne, trudne, czasami przerażające. Taka jest Azja – życie bez ustanku przeplata się ze śmiercią, rozkwit z rozkładem. Nikt nie stara się tego ukryć za wszelką cenę. Ludzie nie uciekają od trudnych tematów. Takie też są utrwalone na zdjęciach kwiaty: dumne, wdzięczne, wspaniałe, lecz nie zawsze w pięknym otoczeniu i one same czasami niepiękne. Wymowne ponad wszelką miarę. Lotosy i lilie mówią, wzdychają, szepczą, są zachwycone, zrozpaczone, zaciekawione. Świat odrębny, fascynujący, niemal ludzki. Gdy chłonęłam go, będąc w samym jego centrum, gwar głosów nie pozwalał mi wychwycić poszczególnych kwestii. Stało się to możliwe dopiero w chłodnym, ascetycznym kontakcie z fotografią. Dopiero wtedy mogłam wyraźnie usłyszeć, co chciały powiedzieć. Odkryłam obecną w tych obrazach malarskość i dramaturgię. Są jak haiku – tam kilka linijek daje nam pełen niuansów opis sytuacji, tak i tu każdy z obrazów zdaje się opowiadać całą historię. Na Wschodzie od niepamiętnych czasów łączono malarstwo i poezję. Kwiaty uchwycone na fotografiach zdają się snuć opowieści bez końca. Bardzo poetyckie....”

Edyta Wittchen-Strumiłło jest miłośnikiem i znawcą kultury Azji. Odbyła wiele podróży po krajach azjatyckich i zgromadziła duże zbiory sztuki. Prowadzi galerię Ex Oriente w Warszawie. Cykl fotografii kwitnących lotosów powstał w czasie podróży po Indonezji. Wystawiany był w Dżakarcie, Denpasarze, Tajpej, Sofii, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Krakowie i Łodzi.

W 2013 roku została wydana teka autorska „Wdzięczne lilie dumne lotosy”.

 

 

Foto:
Foto: prof. Andrzej Strumiłło, Edyta Wittchen – Strumiłło i Karolina Skłodowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 15 września 2014 13:52
Data ostatniej edycji: śr, 24 września 2014 13:26:52

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę