Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Kolejni pacjenci z podejrzeniem wirusowego zapalenia opon mózgowych

To nie epidemia - uspakajają lekarze, ale wciąż pojawiają się nowe przypadki. Do białostockich szpitali trafiają kolejni pacjenci z podejrzeniem wirusowego zapalenia opon mózgowych. "Od początku czerwca takich przypadków odnotowaliśmy już ponad 400" - mówi zastępca kierownika zakładu epidemiologii podlaskiego Sanepidu Elżbieta Krupińska. Dotychczas potwierdzono blisko 130 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie opon mózgowych.

Jak zaznacza Elżbieta Krupińska, zachorowań ciągle przybywa i nie można mówić o wygaszeniu ogniska. Codziennie do szpitali zgłasza się od 7 do 19 osób. Specjalistka zauważa, że chorują głównie dzieci, ale nie brakuje też osób dorosłych z podejrzeniem wirusowego zapalenie opon.

Elżbieta Krupińska podkreśla jednak, że wciąż możemy mówić tylko o zwyżce zachorowań. "Do epidemii jeszcze daleko".

Wirusowe zapalenie opon mózgowych popularnie nazywane jest chorobą brudnych rąk. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, musimy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Elżbieta Krupińska zaznacza, że najważniejsze jest dokładne mycie rąk, niespożywanie tych samych posiłków czy niekorzystanie z tych samych sztućców i naczyń.

Podlaski Sanepid we współpracy z Kuratorium Oświaty i Komendą Wojewódzką Policją w Białymstoku prowadzą kontrole na obozach i koloniach. Podczas spotkań z młodzieżą pracownicy Sanepidu informują, czym jest wirusowe zapalenie opon mózgowych i uczulają na przestrzeganie higieny.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę