Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Ubyło nam milionerów

35 osób z Łomży i najbliższej okolicy rozliczając się z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów wykazało, że zarobiło ponad milion złotych. To oznacza, że milionerów – w stosunku do ubiegłego roku – nam ubyło o 8. Generalnie jednak osób bardzo dobrze zarabiających jest niewiele. Z danych Izby Skarbowej w Białymstoku wynika, że 99% mieszkańców regionu łapie się na pierwszy próg 18% podatku. Tylko 1% mieszkańców województwa wykazało podstawę obliczenia podatku na kwotę powyżej 85.528 zł (rocznie), od których płaci się już 32% podatku.

- Jeśliby spojrzeć na liczby, to osób, które znalazły się w II przedziale podatkowym było w tym roku 9.232, czyli o 509 więcej niż przed rokiem – podaje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. W tej grupie byli tacy, którzy wykazali dochód powyżej miliona złotych. Takich osób było w tym roku 325, podczas gdy rok wcześniej, takimi dochodami mogło się pochwalić 315 osób. Najwięcej „milionerów” było w Białymstoku i okolicach – 160 (o 9 mniej niż przed rokiem), Łomży – 35 (o 8 mniej niż przed rokiem) i Suwałkach – 33 (o 6 więcej niż przed rokiem). Rekordzista wśród nich wykazał w swoim zeznaniu dochód w wysokości blisko 12 mln zł (zeszłoroczny rekordzista uzyskał dochód w wysokości 8,2 mln zł.) 

Znacznie wzrosła liczba zeznań z wykazanymi kwotami, które podatnicy muszą dopłacić fiskusowi, z 50.943 w ubiegłym roku do ponad 63.530 w tym roku. Podobnie jest z kwotą dopłat. Za 2012 r. podatnicy musieli dopłacić fiskusowi 92 mln zł, a za 2013 r. jest to kwota ponad 98 mln zł. 

Mniej osób, w porównaniu z ubiegłym rokiem, dostało za to zwrot nadpłaconego podatku. Było 289.310 takich podatników, podczas gdy przed rokiem ich liczba wyniosła 311.213. Kwota, która łącznie trafiła do podatników w województwie podlaskim to blisko 280 mln zł. Przed rokiem było to ponad 289 mln zł.  

Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to 910.330 zł (przed rokiem było to 1.102.380 zł), a rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to 556.873 zł (w ubiegłym roku było to 842.976 zł).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę