Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Obraz "Obrona Łomży 1920" wpisany na listę strat wojennych

Zaginiony obraz "Obrona Łomży 1920" został wpisany na listę strat wojennych. Minister kultury zadecydował o tym na wniosek władz Łomży i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Autorem płótna o wymiarach 5,50 m na 2,20 m był znany malarz batalista Leonard Winterowski. Obraz powstał na zamówienie mieszkańców Łomży i ówczesnego prezydenta miasta Władysława Świderskiego i trafił do kasyna 59. Wielkopolskiego Pułku Piechoty w Inowrocławiu jako podziękowanie dla żołnierzy od społeczności miasta za obronę przed bolszewikami. Po wybuchu wojny w 1939 roku zaginął.

Dzieła szukali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które zainteresowało tym także samorząd miasta. Dotychczasowe próby natrafienia na jego ślad, także za pośrednictwem Muzeum Narodowego w Warszawie, nie przyniosły efektów.

Uznanie "Obrony Łomży 1920" za stratę wojenną pozwoli na szerzej zakrojone poszukiwania zaginionego płótna.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę