Piękne 50-lat kapłaństwa abp. Michalik świętował w Łomży
- Tu przyjechaliśmy pod tę strzechę rodzinną, gdyż czujemy się w Łomży jak w domu rodzinnym – tak ciepło i swojsko przemówił abp. Józef Michalik, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, na powitanie gości jubileuszu kapłańskiego w łomżyńskiej Katedrze, gdzie zjawiło się aż 12 z 16 księży, wyświęconych w roku 1964 przez ś.p. biskupa łomżyńskiego Czesława Falkowskiego (1887 – 1969). - Tu odbywają się 50-lecia, jubileusze i pogrzeby, a Łomża ciągle zdaje ten egzamin i przyjmuje wszystkich... Jak patrzymy na Was, kleryków z seminarium, to nam się nasza młodość przypomina... Myśmy też przychodzili modlić się do tej Katedry, a ona się zmieniała, wypiękniała...
Arcybiskupowi Józefowi Michalikowi (lat 73) towarzyszyli w uroczystym wejściu do Katedry, gdzie pół wieku temu jubilat przyjmował święcenia kapłańskie, biskup senior drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz i czterej biskupi łomżyńscy z ordynariuszem ks. Januszem Stepnowskim na czele.
„Najważniejsze jest to, co Bóg przez nas wykonał...”
Mszę św. biskup Janusz nazwał „dziękczynieniem” za posługę księdza arcybiskupa i jego kolegów z roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, za posługę dla Kościoła Powszechnego, dla Diecezji Łomżyńskiej i dla innych diecezji oraz za pracę misyjną za granicą. Przepięknie zagrał dwunastce księży jubilatów na trąbce piccolo łomżyniak Kamil Borusiewicz z towarzyszeniem organów „Te Deum” Marca Antoine'a Charpentiera. Łzę w oku na dźwięki uskrzydlającej trąbki mogli ocierać bez skrępowania znani i zasłużeni dla funkcjonowania diecezji i codziennej pracy parafii kapłani, tacy jak: Andrzej F. Gąsowski, Stefan Karpiński, Marian Kulesza, Janusz Panas, Stefan Pupek, Wacław Polowczyk, Stanisław J. Skarzyński, Jan Urban, Stanisław Wysocki, Edward Zambrzycki i Józef Lucjan Żyłowski. Nad datami 23. maja 1964 i 2014 r. znalazły się na obrazku ze św. Janem Pawłem II również nazwiska zmarłych księży, kolegów z roku WSD arcybiskupa Józefa Michalika: Tomasz Dąbrowski, Józef Marceli Dołęga, Bonifacy Ferens i biskup Edward Samsel, który z Łomży przed laty powędrował do Ełku, aby stworzyć Diecezję Ełcką. „Bóg sam wystarczy” - słowa św. Teresy Wielkiej przyświecały om prawie czy dokładnie pół wieku posługi kapłańskiej. Z tym większą satysfakcją mógł na nich patrzeć w zadumie ks. bp senior Tadeusz Zawistowski, ich ówczesny prefekt i wychowawca WSD. - Na naszych zjazdach co roku po ukończeniu seminarium wszyscyśmy się spotykali... - wspominał wzruszony abp Józef Michalik. - Wszyscy wytrwaliśmy w kapłaństwie. Nieważne, czego myśmy dokonali. Najważniejsze jest to, co Bóg przez nas wykonał...
„Dziękujemy Ci, Katedro, że stanowiłaś mocne oparcie”
Do tego wątku Boga, używającego ludzkich rąk dla czynienia dobra, nawiązał abp Pacyfik Dydycz, który wygłosił homilię jubileuszu 50-lecia. Połączył w niej sobór jerozolimski z pierwszego wieku chrześcijaństwa z soborem watykańskim II z lat 60. XX wieku. - Dzieje Apostolskie trwają nadal – przekonywał kaznodzieja, zwracając uwagę, że tak jak pierwsi misjonarze wyruszyli do Antiochii nawracać pogan, tak w latach 60. wyruszali księża do miejsc, gdzie głosi się Boga. - Na zewnątrz Kościoła było bardzo groźnie, a liczba wrogów wzrastała. Posadzka Katedry łomżyńskiej stała się powiernicą planów kapłańskich. Dziękujemy Ci, Katedro, że stanowiłaś mocne dla nich oparcie.
Przypomniał, że arcybiskup Józef Michalik piastował w swoim aktywnym życiu odpowiedzialne funkcje, m.in., rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, gdzie studiowali i habilitowali się księża naukowcy, kierownika młodzieżowej sekcji Papieskiej Rady ds. Katolików Świeckich, biskupa gorzowskiego i arcybiskupa przemyskiego. - Pół wieku to szmat czasu – powtórzył abp Pacyfik. - Dziękujemy Wam za wierność Kościołowi i Ojczyźnie i ewangelizację nowych pokoleń. Jak mówił Jan Paweł II, każde powołanie kapłańskie jest w swojej najgłębszej warstwie tajemnicą, darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Kapłaństwo jest nieustannym źródłem szczęścia.
Po mszy św. biskup Janusz Stepnowski podjął obiadem jubilatów w seminarium. Przed półwieczem posilali się tam nieraz, tyle że nie istniało nowe skrzydło, przed którym błogosławi św. Jan Paweł II.
Uroczystości jubileuszowe odbywają się także w innych miastach: w Przemyślu arcybiskup mszę św. 50-lecia sprawował w minioną sobotę. W sobotę, 24. maja będzie gościł w Ełku, uczestnicząc w przeniesieniu ciała bp. Edwarda Samsela z grobu przy ełckiej katedrze do krypty, zaś w niedzielę o godz. 12. będzie sprawował mszę św. w swej rodzinnej parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie.
Mirosław R. Derewońko