Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pierwszy bocian już jest. Za nim przylecą kolejne...

Główne zdjęcie
Bocian pod Brzostowem

Bociany już przyleciały. W sobotę w okolicach Brzostwa nad Biebrzą Marek Maliszewski sfotografował pierwszego w tym roku bociana. Ptak spacerował po łąkach zapewne w poszukiwaniu żab. Czy jakąś złapał nie wiemy. Na widok biegnącego w jego kierunku fotoreportera bocian odfrunął...

Przylot na lęgowiska i zajęcie gniazda to chyba najbardziej wyczekiwany i komentowany przez ludzi moment w życiu bocianów. Pierwszy bocian w naszym regionie zazwyczaj pojawią się pod koniec marca, choć zdarzało się – jak w 2008 roku, że był na początku miesiąca. Zdaniem ornitologów, jeśli nie pogorszy się pogoda, już pod koniec tygodnia można się spodziewać masowych przylotów tych ptaków. Z prowadzonych od lat przez służby meteorologiczne obserwacji fenologicznych wynika, że ogromna większość ptaków przylatuje do nas przed 10 kwietnia.
Tylko w co trzecim gnieździe samiec i samica zjawiają się w tym samym dniu. W pozostałych przypadkach jeden z ptaków przybywa z pewnym opóźnieniem. Średnio różnica między przylotem pierwszego i drugiego bociana wynosi 7 dni, ale niekiedy oczekiwanie na partnera przeciąga się do całego miesiąca.

Foto: Bocian pod Brzostowem
Foto: Żurawie
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Dzikie gęsi nad polami
Foto: Bocian pod Brzostowem
Foto: Bocian pod Brzostowem

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę