Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Wyglądaj pierwszego bociana

Główne zdjęcie
Dzikie gęsi

- Wiosna przyrodnicza już jest w regionie – mówi Anna Jadczak z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Widać to szczególnie w takim dniu jak dziś. W dolinie Narwi jest już dużo wiosennego ptactwa. Są gęsi, żurawie, czajki, czaple czy szpaki. Obudziły się także już pierwsze żaby i lada dzień powinien pojawić się pierwszy bocian – dodaje. Ten symbol nadchodzącej wiosny w dolinie Narwi pojawia się zazwyczaj pod koniec marca i zazwyczaj w gnieździe w Kalinowie.

- Dotychczas pierwszy bocian pojawił się u nas w 2008 roku – mówi Anna Jadczak. - Wówczas był w Kalinowie już 4 marca. Czerty lata wcześniej przyleciał 17 marca. 
I zdaniem pracowników ŁPKDN w tym roku do tego czasu też powinien się już pojawić w dolinie Narwi. 
- Wiemy, że bociany są już  w Polsce. Podobno widziano już pierwsze sztuki na Kurpiach, więc i u nas powinien być lada dzień – mówi Anna Jadczak.
Bocian powinien się spieszyć by nadążyć za wiosna. Ta na niego w tym roku nie czeka. Nad Narwią jest już wiele dowodów na to, że wiosna w regionie już się zaczęła. Od kilkunastu dni jest już coraz więcej gatunków ptaków. Są stada gęsi, żurawie, czajki, szpaki i łabędzie krzykliwe. W czaplińcu w Piątnicy pojawiły się już pierwsze czaple siwe, a w dolinie rzeki widoczne są także czaple białe. 
Poza ptakami w Parku kwitną już przebiśniegi, a z zimowego snu zaczęły się budzić także żaby. 
Pracownicy Parku zachęcają do wizyt w dolinie Narwi i obserwacji budzącej się wiosny. 

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi obejmuje powierzchnię niemal 7,5 tys hektarów wzdłuż 16-kilometrowego odcinak rzeki od Wizny po Łomżę.

Foto: Dzikie gęsi
Foto: Dzikie gęsi
Foto: Dzikie gęsi
Foto: Dzikie gęsi
Foto: Klucze dzikich gęsi
Foto: Klucze dzikich gęsi
Foto: Łabędź
Foto: Dzikie gęsi
Foto: Dzikie gęsi
Foto: Kaczki
Foto: Żuraw
Foto: Dzikie gęsi

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę