Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Lampy naftowe - wystawa stała

DICOM-Files-3-na-zawsze.gif


Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w dniu 1 marca 2014 roku (sobota), o godz. 13°° do siedziby Muzeum w Łomży przy ul.Dwornej 22 C na otwarcie wystawy stałej ŚWIATŁO Z WDZIĘKIEM. Lampy naftowe z kolekcji Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.


Przygotowanie wystawy: Tomasz Czyżewski (scenariusz), Przemysław Adamowski (projekt stelażu), Antoni Mieczkowski (oprawa plastyczna), Grzegorz Gwizdon (zdjęcia),Zbigniew Dardziński, Jarosław Kurpiewski, Karolina Skłodowska (współpraca realizatorska). Prezentację multimedialną wykonał Piotr Golonko

Get Adobe Flash player


Lampa naftowa – skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza w 1853 roku we Lwowie, była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Okazała się bardziej wydajna od zwykłych świec, a także tańsza i bezpieczniejsza w eksploatacji od oświetlenia olejowego i gazowego. Do powszechnego użytku weszła około roku 1860. W wielu krajach stanowiła w II połowie XIX wieku najpopularniejszy i tani sposób oświetlenia wnętrz mieszkalnych, wyparty dopiero przez żarówkę elektryczną. Kolekcję muzealną w ramach Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego zaczęto tworzyć w 1986 roku. Obecnie składają się na nią muzealia pochodzące z XIX i XX wieku, reprezentujące wszystkie style tego okresu. Z przyjemnością polecam Państwu wystawę, złożoną z przedmiotów, które ilustrują ważny okres w historii oświetlenia, odznaczają się różnorodnością form i efektownym zdobnictwem.

Relacja filmowa z otwarcia wystawy przygotowana przez portal informacyjny "naszalomza"

 

 

.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
nie, 23 lutego 2014 10:09
Data ostatniej edycji: pon, 31 marca 2014 10:23:34

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę