Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Podlaskie w czołówce województw, które wykorzystały unijne pieniądze w ramach ZPORR

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że pod względem wykorzystania pieniędzy w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jesteśmy na 5, a może nawet 3 miejscu w kraju. Do tej pory zawarto już umowy na ponad jedną trzecią kwot, przypadających na nasze województwo. W sumie przyznano nam 111 mln EURO. "Spadający kurs EURO i możliwość rozliczenia inwestycji w złotówkach dopiero po ich wykonaniu spowodowały, że faktycznie do wykorzystania jest o blisko 80 mln złotych mniej niż było to przed rokiem" - poinformował wicewojewoda podlaski Jerzy Półjanowicz. Złożył propozycję do Resortu Gospodarki, aby wartość umów była przeliczana z euro na złotówki w momencie ich zawierania, a nie przekazywania pieniędzy po wykonaniu przedsięwzięcia. Wyjaśnienia w sprawie kursu euro mają być podane 17 marca podczas Krajowego Komitetu Monitorującego ZPORR. Dodał, że aby zaradzić stracie na spadku kursu euro, należałoby jak najszybciej zawierać umowy, realizować inwestycje i wypłacać pieniądze. Wiadomo jednak, że nie da się tego szybko zrobić dlatego, iż na niektóre działania w ogóle nie były ogłoszone konkursy mi.in. w obszarze kultury i turystyki. Mają być ogłoszone od marca do września.


Do tej pory w ramach ZPORR w Podlaskiem zawarto 140 umów na wykonanie inwestycji drogowych, wodno-kanalizacyjnych, w służbie zdrowia, szkolnictwie i renowacji miast. Łącznie umowy tę są na kwotę około 160 mln złotych. Wicewojewoda przewiduje, że łącznie takich umów może być około 300, najwięcej na inwestycje drogowe. Najwięcej pieniędzy ze ZPORR zdobyło miasto Łomża - ponad 20 mln zł, Suwałki - 19 mln zł, powiat hajnowski - 16 mln zł. Gmina Białystok zdobyła niewiele ponad 7 mln zł. Ani złotówki nie dostał jako jedyny w województwie powiat zambrowski.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę