czwartek, 23 listopada 2017 napisz DONOS@

Malarstwo - Zenon Zbigniew Kruszewski

Zenon Zbigniew Kruszewski urodził się w 1952 roku w Łomży. W 1979 roku ukończył Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni Mariana Bogusza. W czasach studenckich wspólnie z kolegami: Piotrem Chodorowiczem, Aleksandrem Grzybkiem, Karolem Karwowskim, Maksymilianem Starcem, Jackiem Wolskim i Ireneuszem Wydrzyńskim założył grupę plastyczną AS i był siłą napędową jej działań, zresztą bardzo aktywnych. Warto przypomnieć, że prawie wszyscy członkowie grupy (z wyjątkiem Ireneusza Wydrzyńskiego) mieli wystawy indywidualne w naszej galerii. Zenon Kruszewski ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw oraz udział w licznych sympozjach artystycznych w Polsce i USA.

Get Adobe Flash player

„ W sztuce Zenona Kruszewskiego nieokiełznana radość malowania splata się z rygorami malarskiego systemu. Z jednej strony tętni w tym malarstwie zmysłowa frajda fascynacji kolorem, z drugiej pobrzmiewa w nim pragnienie znalezienia nadrzędnych, obmyślonych, porządkujących reguł.” (Monika Małkowska ze wstępu do katalogu wystawy, Łomża, 1981 r.)

 

Get Adobe Flash player

 

Zenon Kruszewski po blisko 30-letniej przerwie spowodowanej pobytem za granicą ponownie prezentuje swoje obrazy w rodzinnej Łomży. Przez ten czas jego malarstwo nie straciło ani siły ekspresji, ani żywej, dynamicznej barwy, choć zniknęły tak charakterystyczne dla wcześniejszego okresu sceny z plaży i pejzaże. W zamian, w dużej liczbie pojawiły się portrety. Są to malowane z lekkością wizerunki bliskich, przyjaciół i znajomych, pełne dbałości o podobieństwo do modela i wydobycie urody chwili. Artysta wypracował własny styl. Poszczególne kompozycje konstruuje z jednakowej wielkości kółek tworzących swego rodzaju raster, który nie tylko cieszy oczy wibrującą paletą wysmakowanych kolorów, ale także podkreśla kształty i buduje nastrój. Wystawa czynna do 7 lutego 2014 roku.

 

 

 

http://127.0.0.1:56943/eLpqqKAj/_MG_8759%20Panorama.html

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 09 stycznia 2014 11:38
Data ostatniej edycji: so, 27 lutego 2016 23:34:55

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomzy.

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. (086) 2164100

Czynna oprócz poniedziałków i dni poświątecznych
w godz. 10 - 18.
Soboty, niedziele, święta w godz. 10 - 14.

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 1,50 zł
Karta Dużej Rodziny
dorośli - 2 zł
dzieci -1 zł
Karta Seniora -2 zł
bilet wstępu
do muzeum- 4 zł
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0