Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Szczodry Mikołaj obdarował chore dzieci paczkami słodyczy

Najpierw zaskoczenie i niedowierzanie, a potem uśmiechy na twarzach małych pacjentów oddziału dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży oraz łzy wzruszenia ze świątecznej niespodzianki mam i tatusiów. Mikołajowi, objuczonemu pękatymi workami z paczkami słodkości, towarzyszyły śnieżynki, natomiast wręczaniu słodkich prezentów – życzenia powrotu do zdrowia, które składali ordynator oddziału dr Kazimierz Bandzul, przełożona pielęgniarek Bernadeta Krynicka i inicjator wizyty brodatego darczyńcy Leszek Krzyżkowiak, prezes sp. Zakłady Spożywcze Bona w Łomży.

Ponad połowa łóżek na mogącym przyjąć 40 pacjentów oddziale jest pusta. Zostało osiemnaścioro dzieci, które spędzić muszą święta Bożego Narodzenia 2013 w szpitalu, ze względu na kontynuację leczenia. Z myślą o nich Mikołaj specjalnie wybrał się na długą wędrówkę od sali do sali oddziału, w czym pomagał mu Adam Bagiński. Wąsatemu darczyńcy radości pomagały dwie miłe śnieżynki: Monika Chrościelecka i Anna Grzymkowska, na co dzień pracujące w WTZ Bona jako terapeutki w pracowni biologicznej i zajęć z przystosowania do życia. - Dla nas też jest to wzruszający moment, bo dzień wigilii Bożego Narodzenia jest wyjątkowy w roku, szczególnie, gdy spędzamy go blisko małych, chorych ludzi – mówi Monika Chrościelecka. - Dajemy obecnością przy chorych przykład naszym niepełnosprawnym podopiecznym w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Wszyscy wyobrażają sobie, że  święta spędza się w domach przy choince, wszyscy uśmiechnięci w rodzinie. A jest ból...
Sześcioletnia Lidka z Kalinowa tuli się do swego taty Bartosza Bargielskiego. - Córeczkę złapał w nocy ostry kaszel, miała wysoką temperaturę, a na pogotowiu od razu lekarz stwierdził zapalenie płuc – opowiada tatuś, pocieszając onieśmieloną tyloma niespodziewanymi gośćmi i prezentami Lidkę. - Szczęście, że na oddziale dziecięcym jest przyjemna, trochę domowa atmosfera. Troszczą się o te wszystkie chore dzieci pielęgniarki. Widać, że mali pacjenci mają dobrą opiekę lekarską.
Dr Kazimierz Bandzul (lat 65) od 1990 r. kieruje oddziałem dziecięcym i jest przekonany, że gest Mikołaja pozytywnie wpłynie na samopoczucie i kondycję maluchów. - Radość z prezentów daje nadzieję na ich szybszy powrót do zdrowia i jednocześnie wzmacnia w dzieciach przekonanie, że tradycja, w której jesteśmy wychowywani, jest kultywowana. Obdarowywanie to dobry zwyczaj...
Patryk z Olszyn ma 20 miesięcy i – jak wspomina mama Beata Sulkowska (lat 35) – był tak słaby, że nie mógł się ruszać. Trafił na oddział z zapaleniem płuc. - Jakie piękne prezenty, nigdy takich nie mieliśmy - wzrusza się mama. 
Patryk ma 6-letnią siostrę Izabelę. Bardzo się kochają i wszystkim się dzielą. 

Inicjatywę, aby z Mikołajek towarzyszyć chorym dzieciom spółka Bona podjęła po raz pierwszy. 
- Nasza firma to nie jest tylko przedsiębiorstwo gospodarcze, ale mamy swoje przesłanie społeczne, aby być przyjaznymi i wrażliwymi na otoczenie, na innych ludzi – wyjaśnia prezes Leszek Krzyżkowiak (lat 53) – Dlatego od prawie ćwierć wieku wspomagamy w Łomży i ziemi łomżyńskiej ludzi niepełnosprawnych, samotnych i twórczych. Zależy nam aby nie byli odstawieni na boczny tor, aby  mogli się realizować.
Prezes Krzyżkowiak zapowiada, że 30 grudnia noworoczny prezes dostanie oddział kardiologii łomżyńskiego szpitala – będzie to nowa pościel dla wszystkich chorych. Oby takie prezenty każdy oddział w szpitalu otrzymywał co roku.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Przełożona pielęgniarek oddziału dziecięcego Bernadeta Krynicka i Patryk Sulkowski
Foto:
Foto: Lidia Bargielska i Tadeusz Bargielski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Leszek Krzyżkowiak, Anna Grzymkowska, Bernadeta Krynicka, Mikołaj, Krzyś, Justyna Chrościelecka, Kazimierz Bandzul

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę