Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 listopada 2024 napisz DONOS@

„Gdy coś komuś dajesz – dwa razy więcej masz”

„Witajcie w Łomży” zaśpiewał chór podopiecznych i pracowników Domu Pomocy Społecznej na powitanie uczestników XII Przeglądu Piosenki Religijnej DPS-ów, którzy przybyli do Teatru Lalki i Aktora w Łomży z trzech województw: najliczniej z podlaskiego oraz mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. - Nasz przegląd jest po to, by mieszkańcy 23 domów mieli możliwość pokazać talenty wokalne i muzyczne, aby się poznali i zintegrowali, co owocuje przyjaźnią i sympatią: piszą potem do siebie listy, dzwonią i odwiedzają się – mówi dyrektor Franciszek Chrzanowski z DPS Łomża. - Jak my, zdrowi, osoby niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie też potrzebują pokazać się światu.

fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża
fot. UM Łomża

Przygotowują się nieraz miesiącami, by móc wystąpić na profesjonalnej scenie, nierzadko na wózku inwalidzkim. Czasem twarz wykrzywia niekontrolowany grymas, czasem oko przykryte bielmem, czasem ręka lub noga odmawiają posłuszeństwa. Jednak w tłumie na scenie i za kulisami, na sali i w wąskich korytarzach teatru ma się wśród nich jedno dojmujące wrażenie: szczerości i radości. Nieznani ludzie wymieniają się jasnym uśmiechem, o który zazwyczaj trudno na pochmurnej ulicy.

Wyśpiewana wiara w Pana Boga i w człowieka
- Przyjeżdżamy do Łomży od drugiego przeglądu, bo organizatorzy są gościnni, serdeczni, czujemy się tutaj jak w domu – opowiada Anna Adamczyk, instruktorka ds. kulturalno-oświatowych w DPS Zacisze w Kowalach Oleckich, gdzie znalazło opiekę 35 pensjonariuszy z całego kraju, zwykle w podeszłym wieku, zaś najstarsza mieszkanka ma 99 lat. - Z początku występowaliśmy ze śpiewem, ale teraz już nasi staruszkowie nie dają rady, łatwiej im przygotować montaże słowno-muzyczne... Wiem z własnego doświadczenia, że to nie jest łatwa praca, bo mają poważne kłopoty z pamięcią.
Edward Paradowski właśnie dlatego uczęszcza na zajęcia Środowiskowego Domu Samopomocy Ukta, które prowadzi instruktorka Aneta Kowalczyk. - Śpiewam, bo takiej osobie się nie odmawia – tłumaczy śpiewak męskiego trio. - Kochana, dusza nie człowiek, mikro wzrostu, ale wielka duchem i osobowością. A z pamięcią okropne uczucie, ciągle jestem na prochach, nie wiem, gdzie płaszcz...
Stoi po występie bez płaszcza przed łomżyńskim teatrem, do występu w którym przygotowuje się jeszcze starsza Alicja Pogorzelska z DPS Czerewki, z którą śpiewała instruktor Anna Łukaszewicz. - Wierząca jestem, chodzę do kaplicy, dobrego księdza mamy – uśmiecha się staruszka. - A wiara w Boga to sens życia. I dużo nie wierzy... Daleko było jechać, ale się opłaca: umacniam się w wierze.
Z umacniania wiary w Boga i w człowieka narodziła się 12 lat temu idea przeglądu, którą zaproponował wówczas ks. Karol Kossakowski. Potem dyrektor DPS Łomża spotkał się z ks. bp. Stanisławem Stefankiem,  dyrektorem TLiA Jarosławem Antoniukiem i proboszczem parafii Krzyża Świętego ks. Andrzejem Godlewskim. - Rozmawialiśmy, coby tu zrobić, aby wprowadzić imprezę cykliczną dla osób niepełnosprawnych – wspomina Franciszek Chrzanowski, prezesujący również Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie „Pomocna Dłoń”. - Byli podopieczni z trzech domów: PKPS i DPS w Łomży i w Kozarzach. A śpiewaliśmy cały dzień!

Święto pracowników socjalnych i świętej Cecylii
Instruktor Michał Grubecki z DPS im. Jana Pawła II w Nasielsku (stu mieszkańców, średnia wieku 57) śpiewa i gra po całych dniach. Nie ma łatwo, bo w zespole są ludzie nieuleczalni psychicznie. - Niektórzy chodzą na zajęcia regularnie, cały rok, niektórzy chodzą nierówno, ale dobrze, gdyż to ludzie często inteligentni, chociaż bywają wyłączeni... - wyjawia instruktor. - Czują się potrzebni.
- Muzyka i śpiew wzmacniają ich psychikę, dzięki sztuce i występom dowartościowują się – dodaje Agnieszka Chodyna, terapeutka DPS Nasielsk. - Wyrywają się z codzienności i mogą podróżować.
Patronką Przeglądu Piosenki Religijnej DPS jest św. Cecylia, męczennica z III w. i patronka muzyki kościelnej, której święto przypada 22. listopada, a dzień wcześniej - Dzień Pracownika Socjalnego.   - To motto jest bardzo trafne: „Pamiętaj, gdy coś dajesz – zawsze więcej dostajesz. Pamiętaj, gdy coś komuś dajesz – dwa razy więcej masz” - do tych słów nawiązał prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który z wiceprezydent Mirosławą Kluczek obdarowywał dziesiątkami róż dyrektorów i pracowników domów pomocy społecznej z okazji ich święta. - To motto odzwierciedla postawę kadry DPS-ów, która pracuje, nie szczędząc sił, czasami zdrowia, aby mieszkankom i mieszkańcom przychodzić z pomocą. Za tę godną uznania, zaszczytną i ciężką pracę z całego serca dziękujemy!
- Dziękujemy za trud, poświęcenie, cierpliwość i opiekowanie się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, także niepełnosprawnymi – mówił ze wzruszeniem Marek Makieła, jeden z kilkunastu darczyńców, uhonorowanych pracami plastycznymi za całe lata pomocy. - Za to, ze jesteście z naszymi bliźnimi.  

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę