Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Chcą pieniędzy na rozwój

Zarząd Powiatu Łomżyńskiego w trosce o zrównoważony rozwój społeczno – gospodarczy powiatu łomżyńskiego, wyraża swoje zaniepokojenie faktem, iż w projekcie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020 powiaty i gminy oddalone od miast wojewódzkich nie będą mogły aplikować o środki finansowe na realizację swoich kluczowych inwestycji drogowych w nowej perspektywie finansowej. Oznacza to pozbawienie możliwości rozwoju społecznego - gospodarczego nie tylko dla mieszkańców powiatu łomżyńskiego ale także gmin i powiatów znajdujących się poza głównym obszarem funkcjonalnym miasta wojewódzkiego Białystok – czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu Łomżyńskiego. Samorządowcy podkreślają, że chodzi o podział dwóch miliardów euro, w tym 843 mln euro zapisane są na nowoczesną infrastrukturą transportowa, które trafić mają jedynie do ośrodków wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych.

Projekt Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020 w ramach Osi Priorytetowej III Nowoczesna Infrastruktura Transportowa zakłada, iż dopuszczalnym Typem Beneficjentów będą mogły być miasta wojewódzkie Polski Wschodniej oraz tzw. „ZIT wojewódzki” czyli związki i stowarzyszenia jst zlokalizowanych na obszarze funkcjonalnym miasta wojewódzkiego Polski Wschodniej, w skład których wchodzi miasto wojewódzkie Polski Wschodniej. Niestety Powiat Łomżyński ani żadna z jego gmin nie weszły w skład terytoriów objętych obszarem funkcjonalnym miasta wojewódzkiego Białystok tzw. „ZIT wojewódzkiego”.
„Naszym zdaniem aktualny projekt Programu nie uwzględnia zrównoważonego rozwoju całej Polski Wschodniej tylko miast wojewódzkich i obszarów znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu” -  czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu Łomżyńskiego. - „Takie wybiórcze podejście do problemu utrwali tylko istniejące zapóźnienia obszarów znajdujących się poza głównym obszarem funkcjonalnym miast wojewódzkich. W przypadku województwa podlaskiego spowoduje to pogłębianie się różnic pomiędzy stolicą województwa a pozostałymi subregionalnymi ośrodkami takimi jak Łomża czy Suwałki.”

Samorządowcy obawiają się także, z ta sama zasada podziału środków miałaby obowiązywać  także w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym. Dlatego „Powiat Łomżyński wspiera tworzenie się Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego miasta Łomża z gminami powiatu łomżyńskiego tj. Gminą Piątnica, Gminą Łomża oraz Gminą Nowogród”. Ostateczna decyzja o tym czy ŁOT powstanie należy jednak nie do lokalnych samorządów, a do samorządu województwa. Apelując do władz województwa o utworzenie ŁOT samorządowcy ze starostwa łomżyńskiego wnioskują od dopuszczenie go do możliwość ubiegania się o środki  Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020. 
- Zwiększyłoby to szanse na zrównoważony rozwój i wyrównywanie różnic nie tylko pomiędzy tzw. Polską A i B ale także pomiędzy regionami w samych pięciu województwach Polski Wschodniej – podkreślają samorządowcy z Łomży.

zobacz: Białystok jest zadowolony

cz
pt, 25 października 2013 10:45
Data ostatniej edycji: pt, 25 października 2013 10:49:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę