Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Sądowy paraliż

Sprawy wpływają, ale sędziowie nie podejmują się ich prowadzenia - błąd ministra sprawiedliwości sprawił, że utworzonym przed niespełna rokiem wydziałom zamiejscowym sądów rejonowych zagroził paraliż. W województwie podlaskim dotyczy to byłych sądów rejonowych w Sejnach, Grajewie i w Wysokiem Mazowieckiem. Okazało się, że wszyscy pracujący w nich sędziowie zostali przeniesieni do nowych placówek decyzjami wiceministrów, podczas gdy jest to wyłączna kompetencja ministra sprawiedliwości.

Taką interpretację potwierdziła precedensowa opinia Sądu Najwyższego, po której sędziowie w wydziałach zamiejscowych w całej Polsce zaczęli wstrzymywać się od wydawania orzeczeń, obawiając się, że mogą one być unieważnione jako niezgodne z prawem.

Sytuację starają się ratować prezesi sądów rejonowych, w skład których wchodzą wydziały zamiejscowe, którzy delegują do nich swoich pracowników. Nie zawsze jednak jest to możliwe i lista spraw zdjętych z wokandy lub niewprowadzonych na nią stale rośnie.

Minister sprawiedliwości zwrócił się do Sądu Najwyższego, by uznał on prawomocność decyzji jego wiceministrów w stosunku do sędziów, co pozwoliłoby im wrócić do normalnych zajęć.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę