Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

" Polak - Węgier dwa bratanki, ..."

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają w dniu 15.10.2013 roku (wtorek) o godzinie 17.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum przy ul. Dwornej 22 C na odczyt „Polacy i Węgrzy w XX wieku”. Odczyt wygłosi dr János Tischler - Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.

 

„Polak-Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.” (Lengyel-magyar két jóbarát, együtt harcol, s issza borát.) To stare, lecz powtarzane do dziś powiedzonko oznacza to samo w obu językach: w Europie Środkowej żyją dwa narody, polski i węgierski, związane wiekową, rzec można, tysiącletnią już przyjaźnią. Jaka jest przyczyna tego, że oba te narody, nie złączone żadnym językowym pokrewieństwem, darzyły się i darzą po dziś dzień tak wielką sympatią? Czy zacytowane powiedzonko jest prawdziwe, czy wyraża jedynie pewien stereotyp? A jeśli jest prawdziwe, czy wiemy, co było podstawą tej przyjaźni i co zmieniło się w tym względzie w XX wieku? (János Tischler).

Pierwsze ze zdjęć ilustrujących temat odczytu ukazuje demonstrację Węgrów w Budapeszcie 23 października 1956 r. organizowaną celem wyrażenia poparcia i solidarności z Polakami, drugie przedstawia Warszawę w akcie solidarności z narodem węgierskim na przełomie października i listopada tego samego roku.

 

 

 

 

Grzegorz Gwizdon
cz, 03 października 2013 11:23
Data ostatniej edycji: cz, 03 października 2013 11:28:45

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę