Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Z Kurpi na Kaszuby

„Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów” - wystawa złożona z blisko 350. eksponatów ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie gości do 31 lipca 2013 roku w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

 

Ekspozycja, która została uroczyście otwarta 24 maja, zajmuje okazałą salę wystawową w Karczmie z Rumi. Prezentuje elementy kultury ludowej Kurpiowskiej Puszczy Zielonej świadczące o wyczuciu piękna jej mieszkańców: wycinanki, strój ludowy, tkaniny dekoracyjne, stare rzeźby kapliczkowe i oczywiście wyroby z miejscowego bursztynu. Po otwarciu wystawy, gospodarz spotkania, dyrektor Teresa Lasowa zaprosiła nas do obejrzenia malowniczo położonego nad brzegiem jeziora, najstarszego na ziemiach polskich muzeum budownictwa ludowego na wolnym powietrzu. Wielkie zainteresowanie innych zwiedzających wzbudziły dwie panie w kurpiowskich strojach odświętnych – Halina Nurczyk i Grażyna Marczak ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Autorami wystawy kurpiowskiej są: Jerzy Jastrzębski, Urszula Kuczyńska i Wiesława Pawlak.

Kaszubi przyjadą do nas z wystawą i rewizytą w drugiej połowie października.

Fot. Bolesław Deptuła

 

Grzegorz Gwizdon
cz, 23 maja 2013 19:53
Data ostatniej edycji: śr, 29 maja 2013 13:12:32

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę