Teatralnie i poetycko z Henrykiem Gałą
W ramach Nocy Muzeów 18 maja 2013 roku w Galerii Sztuki Współczesnej o godz. 21.00 odbędzie się promocja płyty poety i dramaturga Henryka Gały pt. „Teatr wiersza i liryka”z udziałem Autora. Spotkanie poprowadzi redaktor Adam Dąbrowski. Płytę będzie można nabyć w promocyjnej cenie 15 zł.
Dla Henryka Gały – jak sam mówi – „Teatr wiersza był i jest potrzebą odkrywania i wyrażania doświadczeń, których treść jest niedostępna przez nazwanie, opis czy najbardziej nawet pojemną metaforę. Jest ruchem słowa, jego masek, przybliżeń, jest rodzajem gry stwarzającym w każdym z nas swój język. Tak i w taki sposób, aż słowo zmieni się w doświadczenie, przeżycie, stanie się poruszeniem sensu, znaczenia, uwolni, wyzwoli w umyśle czytającego coś, co nazwać można gestem słowa.”
Płyta, nagrana w lutym 2013 roku, zawiera następujące utwory (w interpretacji Autora): Epizod z Judaszem – teatr wiersza , Uwięzione anioły, Parafinowy piesek , Kolej rzeczy, Prośba, Glosa do cienia X., Glosa do cienia XIX., Fragmenty domu – ojciec, Fragmenty domu – glosa pogodna, Biały blues – The Moon, Biały blues – Kolęda, Pierwszy dzień nowego krajobrazu, Rozmowa z koszącym trawę w Drozdowie, za księżowskim sadem, w sierpniu 1976, Nowy adres, Definicje – ściągawka dla Oli, Odkrycie przy żelaznym moście, I znowu prośba, Życie nasze, Pierwszego marca 2012, Fabryka grochu – teatr wiersza, Ludzkość.
Henryk Gała urodził się w 1938 roku w Wielkopolsce, studiował we Wrocławiu, z którym wiąże się pierwszy okres jego twórczości i działalności artystycznej. Od 1976 roku mieszka i tworzy w Drozdowie nad Narwią w pobliżu Łomży. Autor kilkunastu tomów wierszy, dwóch zbiorów utworów teatralnych i powieści dla młodzieży, a także organizator instytucji artystycznych.
fot. Marek Maliszewski, Karolina Skłodowska