Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Córka mazowieckich równin.

Skłodowska-Curie-zaproszenie-2-na-www.gif

 

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę, 20 kwietnia o godz. 12.00 na otwarcie wystawy „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem Chemicznym i Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Na wystawę składa się 20 plansz ze zdjęciami i tekstami oraz prezentacji multimedialnej pt. „O tym, jak Maria Skłodowska-Curie mierzyła radioaktywność substancji”. Wernisaż wzbogaci wykład dr Teresy Kaczorowskiej „Córka mazowieckich równin – Maria Skłodowska-Curie”. W dniu otwarcia będzie można nabyć książkę prelegentki pod tym samym tytułem.

W tym roku przypada 110 rocznica przyznania polskiej uczonej pierwszej Nagrody Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. Co warte przypomnienia i podkreślenia, do dziś Maria Skłodowska- Curie pozostaje jedyną uczoną w historii, uhonorowaną Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1911 roku przyznano jej Nobla z chemii, za odkrycie polonu i radu.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie przy ul. Freta 16. Obecnie mieści się tu jedyne w Polsce muzeum poświęcone polskiej uczonej. Kolebką rodziny Skłodowskich jest mazowiecka wieś Skłody w parafii Zręby Kościelne. Z Mazowsza pochodziła również rodzina matki Marii Skłodowskiej, Boguscy, którzy wywodzili się z Boguszyc niedaleko Łomży.

Uczona nie widziała w swoim życiu rodzinnym i zawodowym niczego wyjątkowego: Jest to taka niewielka, zwykła historia, pozbawiona wielkich wydarzeń. Urodziłam się w Warszawie – w rodzinie profesorskiej. Wyszłam za mąż za Piotra Curie i miałam dwoje dzieci. Dzieło moje naukowe wykonałam we Francji. Po jej śmierci w 1934 roku Albert Einstein napisał: Miałem szczęście być związany przyjaźnią piękną i bez trosk z panią Marią Curie przez dwadzieścia lat i w tym czasie podziwiać jej ludzką wielkość w coraz większym stopniu. Miała ona taką siłę i czystość sądów, jakie rzadko są w jednym człowieku skupione.

 

Wystawa będzie prezentowana w Sali edukacyjnej muzeum do 30 czerwca 2013 r.

opr. Leszek Taborski, Marta Gosk,

fot. Bolesław Deptuła

 

Grzegorz Gwizdon
pt, 12 kwietnia 2013 13:53
Data ostatniej edycji: pt, 26 kwietnia 2013 16:06:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę