Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Niedziela Palmowa w Łysych

Główne zdjęcie
Niedziela Palmowa w Łysech (fot. archiwum)

Tysiące ludzi, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy bierze udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Kurpiach. W miejscowości Łyse, w diecezji łomżyńskiej, od ponad 40 lat organizowany jest konkurs na najpiękniejszą palmę.

We wcześniejszych edycjach konkursu niektóre palmy miały nawet ponad 10 metrów. Te największe wykonywały całe rodziny, pracując przez wiele miesięcy. Krótsze palmy kurpiowskie wykonywane są na prętach sosnowych i leszczynowych, bogato zdobionych kolorowymi kwiatami i wstążkami z bibuły. 

Wszystkie palmy niesione są w procesji podczas nabożeństwa o 11:00, któremu przewodniczy tradycyjnie biskup łomżyński. Odprawiane jest ono w kościele parafialnym w Łysych. Dwie wieże tej świątyni stylizowane są na kształt palmy kurpiowskiej.

Obecnie niedziela palmowa w Łysych to całodzienny festyn z rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą palmę, wystawami rękodzieła, występami zespołów ludowych i kiermaszem, na którym można kupić tradycyjne kurpiowskie palmy.

W 44. konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską w Łysych bierze w tym roku udział ponad 150 palm, to o około sto palm mniej niż w 2012 r. Bardzo mało jest też palm wysokich, z których przez lata słynął ten konkurs. 

Pracująca w konkursowym jury dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel uważa, że być może mniejsza liczba palm rywalizujących o miano najpiękniejszej palmy kurpiowskiej ma związek z pogodą. 

Konkursy na najpiękniejszą palmę są organizowane również w Zbójnej i w Ciechanowcu.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę