Papież Benedykt XVI zrezygnował z pełnienia urzędu
- Decyzja, którą Ojciec Święty Benedykt XVI zakomunikował w dniu dzisiejszym na konsystorzu kardynałów, po ludzku mówiąc, nas zaskoczyła – mówi ks. Jan Krupka, rzecznik łomżyńskiej Kurii diecezjalnej proszony o komentarz do papieskiej rezygnacji z urzędu. - Od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża - oznajmił papież Benedykt XVI w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. - Mamy świadomość, że taka sytuacja jest możliwa, w świetle obowiązującego prawa Kościoła Katolickiego - podkreśla ks. Jan Krupka.
- Patrząc na płaszczyźnie wiary, przyjmujemy ją ze spokojem serca, bo ufamy w to, że Jezus Chrystus, który jest Założycielem Kościoła św. i Jego Głową, jest z nami i nas prowadzi. Posługa głoszenia Ewangelii, która nam została zlecona przez Niego trwa niezmiennie i będzie trwać.
Przyjmujemy wezwanie, które Ojciec Święty skierował również do nas, przez pośrednictwo Kardynałów obecnych na konsystorzu, aby w naszych modlitwach powierzać Kościół św. opiece Najwyższego Pasterza, Jezusa Chrystusa – a także, by wypraszać wstawiennictwo Jego i naszej Matki, Najświętszej Maryi Panny – napisał w przesłanym na komentarzu ks. Jan Krupka.
Papież Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji z urzędu.
Radio Watykańskie poinformowało, iż decyzję taką Papież ogłosił w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. Oto oświadczenie, jakie Benedykt XVI złożył wobec Kolegium Kardynalskiego.
Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.
Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.
W Watykanie, 10 lutego 2013 r.