„Łomżyński pasaż sztuki” i nagrody dla twórców
5 grudnia 2012 roku, z udziałem władz Łomży, w otoczeniu dzieł sztuki autorstwa łomżyńskich artystów plastyków, odbyło się w Galerii doroczne spotkanie twórców i pracowników kultury połączone z wręczeniem nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Otrzymali je: Jarosław Antoniuk, Anna Bureś, Julita „Jula” Fabiszewska , Henryk Gała oraz Antoni Mieczkowski.
Jarosław Antoniuk kierujący łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora jest znakomitym menedżerem, który realizuje się także jako reżyser teatralny. Anna Bureś (Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych) od lat odnosi sukcesy na polu edukacji plastycznej dzieci i młodzieży. Młoda wokalistka „Jula” Fabiszewska śpiewa, nagrywa płyty i zdobywa prestiżowe nagrody w konkursach muzycznych. Poeta Henryk Gała ma w dorobku liczne tomiki wierszy, powieści dla młodzieży, sztuki teatralne, eseje i recenzje. Artysta plastyk Antoni Mieczkowski tworzy niezwykłe aranżacje podkreślające atuty muzealnych i galeryjnych ekspozycji. Laureatom gratulujemy!
W wystawie „Łomżyński pasaż sztuki” uczestniczy 18 artystów plastyków: Teresa Adamowska, Roman Borawski, Agnieszka Anna Chojnowska, Andrzej Cwalina, Grzegorz Gwizdon, Anna Karwowska, Przemysław Karwowski, Grażyna Kędzielawska, Stanisław Kędzielawski, Renata Orchowska-Kowalczyk, Zenon Zbigniew Kruszewski, Mieczysław Mazur, Henryk Osicki, Magdalena Rusiecka, Iwona Sielska, Beata Szczecińska, Adam Tymiński oraz Ivayla Żivkowa. Z zaprezentowanych na wystawie prac wyłania się obraz artystycznych fascynacji, niepokojów i poszukiwań trzech pokoleń rodzimych twórców. Są pejzaże, portrety, akty, sceny figuralne oraz kompozycje abstrakcyjne z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, witrażownictwa, rzeźby i tkaniny. Na wystawie znalazły się także unikatowe ubiory. Panuje duża różnorodność stylów i orientacji. Realizm spotyka się tu z metaforą, konkret z niedopowiedzeniem, swobodna ekspresja z chłodnym intelektualizmem, wyrafinowanie z prostotą. Każdy z artystów znalazł oryginalny sposób na przedstawienie bogactwa wrażeń płynących z otaczającego świata odsłaniając własne obszary interpretacji rzeczywistości. Warto odnotować, że „Łomżyński pasaż sztuki” zapisuje się jako 600. wystawa w działalności Muzeum Północno-Mazowieckiego i Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa czynna do 23 grudnia 2012 roku.
W pokazie uczestniczy 18 artystów plastyków: Teresa Adamowska, Roman Borawski, Agnieszka Anna Chojnowska, Andrzej Cwalina, Grzegorz Gwizdon, Anna Karwowska, Przemysław Karwowski, Grażyna Kędzielawska, Stanisław Kędzielawski, Renata Orchowska-Kowalczyk, Zenon Zbigniew Kruszewski, Mieczysław Mazur, Henryk Osicki, Magdalena Rusiecka, Iwona Sielska, Beata Szczecińska, Adam Tymiński oraz Ivayla Żivkowa. Z zaprezentowanych na wystawie prac wyłania się obraz artystycznych fascynacji, niepokojów i poszukiwań trzech pokoleń rodzimych twórców. Są pejzaże, portrety, akty, sceny figuralne oraz kompozycje abstrakcyjne z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, witrażownictwa, rzeźby i tkaniny. Na wystawie znalazły się także unikatowe ubiory. Panuje duża różnorodność stylów i orientacji. Realizm spotyka się tu z metaforą, konkret z niedopowiedzeniem, swobodna ekspresja z chłodnym intelektualizmem, wyrafinowanie z prostotą. Każdy z artystów znalazł oryginalny sposób na przedstawienie bogactwa wrażeń płynących z otaczającego świata odsłaniając własne obszary interpretacji rzeczywistości.
Warto odnotować, że „Łomżyński pasaż sztuki” zapisuje się jako 600. wystawa w działalności Muzeum Północno-Mazowieckiego i Galerii Sztuki Współczesnej.