Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Wyroby z „kurpiowskiego złota” na wystawie w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Bursztynowy naszyjnik z zawieszką „pasyją”, różaniec, medalion „Wiara, Nadzieja, Miłość”, guziki i kilka innych eksponatów z unikalnego zbioru Działu Bursztynu naszego Muzeum trafiło na wystawę „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” otwartą niedawno w warszawskim Muzeum Ziemi PAN. Wystawa odbywa się pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdana Borusewicza i prezentuje w szerokim wyborze wyroby z bursztynu pochodzące ze zbiorów kilku znaczących polskich muzeów oraz kolekcji prywatnych. Ekspozycja będzie czynna do 31 maja 2013 roku.

 

Wystawie towarzyszy zaopatrzona w liczne fotografie książka, która w wyczerpujący sposób opisuje m.in. tradycje bursztynnicze i współczesne wzornictwo oraz rolę szkól i muzeów w rozwoju bursztynnictwa. Publikacja zawiera akcent łomżyński - tekst autorstwa dr Jerzego Jastrzębskiego pt.„Adam Chętnik i jego następcy w dorzeczu Narwi” ilustrowany fotografiami kurpiowskich wyrobów z bursztynu. Warto wspomnieć, że na plakacie wystawy umieszczono fotografię niepowtarzalnej urody naszyjnika z Muzeum w Łomży z charakterystyczną zawieszką i „mentalem”, czyli medalionem w kształcie serca.

Muzeum Ziemi Pan w Warszawie

 

Grzegorz Gwizdon
śr, 31 października 2012 16:31
Data ostatniej edycji: śr, 31 października 2012 16:51:57

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę