Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

IPN bada: znaleziono w piecu dokumenty dotyczące działalności miejscowego AK

W czasie remontu plebanii parafii w miejscowości Poryte koło Kolna odnaleziono w piecu cenne dokumenty. Meldunki, rozkazy i raporty sporządzone przez dowództwo Białostockiego Okręgu AK pokazują skalę prześladowań wobec Polaków pod koniec II wojny światowej. Dokumenty trafiły do oddziału IPN w Białymstoku. Przekazał je proboszcz parafii w Porytem ksiądz Jan Domiński, by - jak podkreśla - "jak najwięcej ludzi dowiedziało się, co działo się w tych stronach i co przeżywała ta ludność ze strony nieprzyjaciół".

"Ukrycie tych dokumentów w piecu w Porytem wiążemy z postacią księdza Stanisława Kossakowskiego, który w latach 1966-77 był tam proboszczem" - mówi Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN. Ksiądz był w bliskim kontakcie z szefem Okręgu Białystok Armii Krajowej pułkownikiem Władysławem Liniarskim ps. "Mścisław", który w większości figuruje jako osoba podpisująca te dokumenty. To są jego meldunki, rozkazy i raporty. Pułkownik Liniarski wysyłał te meldunki do polskiego rządu na emigracji w Londynie.

"Dokumenty miały pokazać, z jakimi problemami boryka się ludność Białostocczyzny m.in. na przełomie lat 1944-45, czyli w momencie, kiedy na to terytorium wkraczali Sowieci, kiedy następuje wiele represji, wywózek, morderstw i to wszystko w dokumentach jest opisane" - dodaje Marcin Zwolski.

Teraz IPN będzie opracowywać odnalezione dokumenty i sprawdzać, jak znalazły się one w piecu plebanii w Porytem.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę