Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W Podlaskiem nie ma oddziału do leczenie zaburzeń psychicznych

Bardzo dużo dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi trafia do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jest ich więcej zwłaszcza podczas wakacji. Tymczasem pacjenci ci powinni być leczeni w wyspecjalizowanych placówkach. Takiej w Podlaskiem nie ma. Szpital rocznie dodatkowo przyjmuje nawet około 200 chorych. Jak mówi Magdalena Kuziemka-Łęska, lekarz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, problem narasta zwłaszcza latem. Trafiają tu młodzi ludzie, którzy próbują popełnić samobójstwo, są pod wpływem narkotyków czy alkoholu.

Dzieci z takimi zaburzeniami psychicznymi powinny być leczone na specjalnych oddziałach. Tymczasem od prawie półtora roku takiego oddziału w Podlaskiem nie ma. Pacjentów leczy szpital w Józefowie, wcześniej także w Olsztynie, ale mając zbyt wielu własnych chorych, zrezygnował.

Dzieci, które z oddziału ratunkowego nie są odesłane do szpitali poza województwem podlaskim, pozostają w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Leczone są albo na SOR-ze albo w Klinice Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju. Tymczasem oddział ten nie jest przystosowany do leczenia psychiatrycznego - nie jest to oddział zamknięty.

Na razie nie ma chętnych do prowadzenia szpitalnego oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży - informuje Małgorzata Jopich z Podlaskiego Oddziału NFZ. Dodaje, że w ciągu ostatniego półtora roku Fundusz już kilkakrotnie ogłaszał konkursy na udzielanie świadczeń w tym zakresie. Stawka za osobodzień, jaką NFZ oferuje, mieści się w granicach średniej krajowej i wynosi 216 zł.

W ubiegłym roku Podlaski NFZ za leczenie najmłodszych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi poza województwem zapłacił prawie 700 tysięcy złotych. W tym roku około 350 tysięcy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę