Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Możemy mieć kłopoty z dostaniem recepty na leki refundowane. Trwa protest lekarzy

W poniedziałek (02.07) przekonamy się, ilu lekarzy w Podlaskiem przystąpi do protestu i będzie wypisywać recepty tylko pełnopłatne. W niedzielę podczas pierwszego dnia ogólnopolskiej akcji, kilka otwartych zakładów opieki zdrowotnej w naszym regionie wypisywało recepty jak zwykle, uwzględniając leki refundowane. Lekarze protestują, bo nie chcą płacić za nawet najmniejsze błędy na recepcie - kara to 200 złotych. Akcję popiera całe środowisko lekarskie.

NFZ przygotował tymczasem plan awaryjny. Informacje o tym, gdzie można zmienić receptę pełnopłatną na tę ze zniżką na leki, znajdziemy w każdej aptece. Są także na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału NFZ.

Jak informuje rzecznik Oddziału Adam Dębski, pacjentów ze złymi receptami będą przyjmować przez całą dobę w zasadzie wszystkie szpitale, a nocą i w święta dodatkowo stacje pogotowia ratunkowego. W każdym mieście powiatowym jest co najmniej jedna placówka, do której możemy się udać.

Problem w tym, że wielu pacjentów, chcąc poprawić swoją receptę, będzie musiało jeździć do miast powiatowych, bo w mniejszych miejscowościach nie ma żadnej placówki, z którą NFZ zawarł porozumienie w tej sprawie.

Nie wiadomo, jak duża będzie skala protestu, ale na pewno nie dostaniemy recepty na leki refundowane w wielu gabinetach lekarzy i dentystów, którzy nie podpisali aneksów do umowy z NFZ. W Podlaskiem to około 2,5 tysiąca osób przyjmujących prywatnie. Do protestu mogą się też przyłączyć inni, którzy umowy mają, ale popierają postulaty całego środowiska. Dotyczy to między innymi dużej grupy lekarzy rodzinnych.

Jak mówi Joanna Zabielska-Cieciuch z Porozumienia Zielonogórskiego, protest będzie przebiegał w kilku formach. Lekarze mają zapisywać leki na drukach recept opracowanych przez Naczelna Rada Lekarska - nie zawierają informacji o stopniu odpłatności pacjenta. Drugą formą będzie powrót do pieczątki ze styczniowego protestu: "Refundacja do decyzji NFZ". Medycy mogą też używać nazw międzynarodowych leków oraz wypisywać medykamenty spoza listy leków refundowanych, a także nie wpisywać kodu NFZ na receptach. W takich sytuacjach pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leków z przysługującą im zniżką.

NFZ zobowiązał tymczasem wszystkie zakłady opieki zdrowotnej, które będą poprawiać pieczątki, do przedstawiania informacji, kto je wystawił. Dodatkowo codziennie takie dane mają też dostarczać apteki. Problem w tym, że ta wiedza może niczemu nie służyć, bo ciężko będzie je zweryfikować i udowodnić lekarzowi, że bezprawnie wypisał pacjentowi receptę pełnopłatną.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę