Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Profesor Zawiślak zrezygnował z doradzania prezydentowi Czerniawskiemu

Główne zdjęcie
Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza powołanie profesorowi Andrzejowi Zawiślakowi na przewodniczącego Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Prezydencie Łomży. (23 listopada 2011r)

Profesor Andrzej Zawiślak nie jest już przewodniczącym Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Prezydencie Łomży. Kilka dni temu złożył rezygnację na ręce prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, który powołał go pół roku wcześniej. Profesor decyzję o rezygnacji motywuje względami osobistymi. Kilkanaście dni wcześniej w rozmowie z nami mówił jednak, że Rada nie doradza prezydentowi, bo ten jej nie pyta. - Rada konsultacyjna - z definicji słowa konsultant – powinna, gdy ją o coś pytają, podpowiadać. Najpierw jednak trzeba nas zapytać. Przyjęliśmy zasadę, że jeśli prezydent ma wątpliwości, zgłasza się do nas albo do poszczególnych członków rady. Kiedy pojawią się kontrowersje, to zbierzemy się i przedstawimy stanowisko – mówił profesor Zawiślak pytany o działalność tej rady w przerwie I Łomżyńskiego Forum Samorządowego w PWSIiP w Łomży.

- Wiem, że dwa razy prezydent prosił o opinię architekta i prawnika. Dwa razy konsultował się też ze mną bezpośrednio, ale prezydent nie upoważnił mnie, żebym przedstawiał te sprawy publicznie – kontynuował profesor. - Wprawdzie prezydent takiej potrzeby nie sugerował, ale chciałbym zrobić spotkanie rady konsultacyjnej na początku wakacji, pod koniec czerwca.
Źródłem poważnych wątpliwości społecznych stały się ostatnio, m.in., prywatyzacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, zamknięcie ruchu na Starym Rynku w wyniku remontu pierzei zachodniej i południowej oraz kontakty międzynarodowe władz Łomży, gdzie się bardziej angażować. Tu wyraźnie zaczyna skwierczeć. Dowiaduję się tego z rozmów z ludźmi i z mediów, takich jak portal 4lomza.pl. Rola rady konsultacyjnej jest praktycznie żadna, dotąd nie było dyskusji na tematy ważne. Jednak gdyby społeczeństwo poprzez stowarzyszenia, organizacje pozarządowe czy media podsuwało nam tematy, to rada staje się autentyczna, autentycznie do czego potrzebna. To byłoby 1 : 0, gol strzelony władzy, bo władza na ogół tłumaczy się niewiedzą.
Moje kontakty osobiste z prezydentem są bardzo dobre, ale moja inicjatywa musi oprzeć się o jakąś rzetelną informację. Wtedy idę do prezydenta i mówię” „Mietek, to nie tak...”, a wówczas rada konsultacyjna może naprawdę pomóc.

Przypomnijmy Społeczna Rada Konsultacyjna przy Prezydencie Miasta Łomży została powołana od koniec listopada. W jej skład weszło ponad trzydzieści osób w tym ośmiu (z profesorem Zawiślakiem) profesorów. Zgodnie z regulaminem Rady została ona powołana „w zakresie zdefiniowania najważniejszych problemów miasta i pracowania optymalnych sposobów ich rozwiązywania oraz w celu określenia lisy priorytetów wynikających z wizji rozwoju miasta”.

Prof. Andrzej Zawiślak jest wykładowcą Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Zarządzania oraz Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W 1980 r. był doradcą Solidarności, a w latach 1989-91 posłem z listy Komitetu Obywatelskiego i ministrem przemysłu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego na początku lat 90.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę