MARCELINA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza 24 kwietnia 2012 roku (wtorek) na na otwarcie wystawy grafik Marceliny Grabowskiej-Piątek. z Wrocławia. Wystawa czynna do 15 maja 2012 roku. W czasie jej trwania galeria proponuje zorganizowanym grupom udział w lekcjach muzealnych poświęconych technikom graficznym i warsztatowi artysty grafika. Zapisy pod nr tel. 86 216 41 00.
Lewis Carroll “O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra”
Alicja roześmiała się. - Nie ma celu próbować - powiedziała - nikt nie może uwierzyć w rzeczy niemożliwe.- Wydaje mi się, że niewiele masz wprawy - powiedziała Królowa. - Gdy byłam w twoim wieku, wprawiałam się co dnia przez pół godziny. Ach, czasem udawało mi się uwierzyć w sześć niemożliwych rzeczy już przed śniadaniem.
Jeśli do tej pory nie wierzyliście w niemożliwe, to za sprawą prac Marceliny Grabowskiej-Piątek z pewnością Wam się to uda. Artystka przy pomocy igły, kwasu i kawałka miedzianej blachy wyczarowuje niezwykłe, zapierające dech w piersiach światy. Każda grafika to wciągająca wizualna opowieść rozgrywająca się na styku rzeczywistości i marzenia sennego. Autorka porusza strunę tęsknoty za nieokreślonością obecną, w każdym z nas, daje możliwość otarcia się choć przez moment o niezwykłość, do której nieraz wstydzimy się zatęsknić.
Dla tych, co nie stronią od świata imaginacji, realia panujące w tej przestrzeni od pierwszej chwili zdają się być przyjemnie znajome. Można powiedzieć, że oglądanie tych grafik jest jak przypominanie sobie jakiejś niezwykłej opowieści, książki czy filmu, które w dzieciństwie zrobiły piorunujące wrażenie, a obecnie mieszają się w głowie z echami innych przeżyć tworząc eklektyczną mieszaninę, wyobraźni, snu i wspomnień.
W tym szalonym uniwersum nie dziwi spotkanie mędrców żywcem wyjętych z ze średniowiecznych rycin ani aniołów, tłoczących się na dach „rozgorączkowanych” domostw. Cóż zatem zaskakującego w ogromnym steampunkowym kombajnie mknącym po niebie zasłanym runami nieistniejącego języka?
Marcelina Grabowska-Piątek – laureatka konkursów plastycznych: Salonu Jesiennego (BWA w Opolu - 1999) , III Jesiennego Salonu Plastyki (BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim – 1998) i Konkursu im. Eugeniusza Gepperta w ramach Krajowej Wystawy Malarstwa Młodych. (Muzeum Architektury we Wrocławiu, 1996). Stypendystka Ecole Regionale des Beaux Arts w Caen, we Francji (1992) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999).
W 1994 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W swoim dorobku ma 15 wystaw indywidualnych, w tym dwa pokazy (w 1999 i 2002 roku) w Łomży. Uczestniczyła ponadto w 40 wystawach zbiorowych oraz biennale i triennale grafiki w Polsce, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Egipcie i na Węgrzech. Zajmuje się grafiką warsztatową i wydawniczą. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie, Muzeum Miejskiego w Ourense (Hiszpania), Muzeum Regionalnego w Caen (Francja) oraz Narodowego Muzeum Sztuki w Cluj-Napoca (Rumunia).
Agnieszka Chojnowska