Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

MARCELINA PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza 24 kwietnia 2012 roku (wtorek) na na otwarcie wystawy grafik Marceliny Grabowskiej-Piątek. z Wrocławia. Wystawa czynna do 15 maja 2012 roku. W czasie jej trwania galeria proponuje zorganizowanym grupom udział w lekcjach muzealnych poświęconych technikom graficznym i warsztatowi artysty grafika. Zapisy pod nr tel. 86 216 41 00.

Lewis Carroll “O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra”

Alicja roześmiała się. - Nie ma celu próbować - powiedziała - nikt nie może uwierzyć w rzeczy niemożliwe.- Wydaje mi się, że niewiele masz wprawy - powiedziała Królowa. - Gdy byłam w twoim wieku, wprawiałam się co dnia przez pół godziny. Ach, czasem udawało mi się uwierzyć w sześć niemożliwych rzeczy już przed śniadaniem.

Jeśli do tej pory nie wierzyliście w niemożliwe, to za sprawą prac Marceliny Grabowskiej-Piątek z pewnością Wam się to uda. Artystka przy pomocy igły, kwasu i kawałka miedzianej blachy wyczarowuje niezwykłe, zapierające dech w piersiach światy. Każda grafika to wciągająca wizualna opowieść rozgrywająca się na styku rzeczywistości i marzenia sennego. Autorka porusza strunę tęsknoty za nieokreślonością obecną, w każdym z nas, daje możliwość otarcia się choć przez moment o niezwykłość, do której nieraz wstydzimy się zatęsknić.

Dla tych, co nie stronią od świata imaginacji, realia panujące w tej przestrzeni od pierwszej chwili zdają się być przyjemnie znajome. Można powiedzieć, że oglądanie tych grafik jest jak przypominanie sobie jakiejś niezwykłej opowieści, książki czy filmu, które w dzieciństwie zrobiły piorunujące wrażenie, a obecnie mieszają się w głowie z echami innych przeżyć tworząc eklektyczną mieszaninę, wyobraźni, snu i wspomnień.

W tym szalonym uniwersum nie dziwi spotkanie mędrców żywcem wyjętych z ze średniowiecznych rycin ani aniołów, tłoczących się na dach „rozgorączkowanych” domostw. Cóż zatem zaskakującego w ogromnym steampunkowym kombajnie mknącym po niebie zasłanym runami nieistniejącego języka?

 

Marcelina Grabowska-Piątek – laureatka konkursów plastycznych: Salonu Jesiennego (BWA w Opolu - 1999) , III Jesiennego Salonu Plastyki (BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim – 1998) i Konkursu im. Eugeniusza Gepperta w ramach Krajowej Wystawy Malarstwa Młodych. (Muzeum Architektury we Wrocławiu, 1996). Stypendystka Ecole Regionale des Beaux Arts w Caen, we Francji (1992) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999).

W 1994 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W swoim dorobku ma 15 wystaw indywidualnych, w tym dwa pokazy (w 1999 i 2002 roku) w Łomży. Uczestniczyła ponadto w 40 wystawach zbiorowych oraz biennale i triennale grafiki w Polsce, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Egipcie i na Węgrzech. Zajmuje się grafiką warsztatową i wydawniczą. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in.: Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie, Muzeum Miejskiego w Ourense (Hiszpania), Muzeum Regionalnego w Caen (Francja) oraz Narodowego Muzeum Sztuki w Cluj-Napoca (Rumunia).

Agnieszka Chojnowska

 

Grzegorz Gwizdon
pt, 20 kwietnia 2012 12:38
Data ostatniej edycji: wt, 24 kwietnia 2012 23:11:33

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomzy.

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. (086) 2164100

Czynna oprócz poniedziałków i dni świąteczne
w godz. 10 - 17.
Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu
do galerii:
-inne wydarzenia- 6 zł
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę