Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Dzikie gęsi niszczą uprawy. Zgodnie z prawem nie można ich nawet spłoszyć

Dzikie gęsi niszczą uprawy pszenicy - skarżą się rolnicy spod Łomży. Według obowiązujących przepisów nie mogą jednak nawet płoszyć tych ptaków. Nie ma też jasno określonych zasad, jak uzyskać odszkodowanie za takie straty. "Zniszczone zostało u pięciu gospodarzy około 10 hektarów pszenicy. Ile to jest warte - trudno określić, ale co najmniej 2 tysiące złotych z hektara. Pszenica została zjedzona zupełnie do czarnej ziemi. Takie stado nadlatuje, ustawia się w tyralierę i zjada po kolei" - opowiada jeden z rolników

Poszkodowani o pomoc poprosili urzędników. Ale jak mówi kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska z Urzędu Gminy w Łomży - Tomasz Walczak - nie ma odpowiednich przepisów. "Niestety nie znaleźliśmy przepisów, które uprawniałyby gminę do załatwienia tej sprawy. Mieliśmy problem ze wskazaniem jakiejś instytucji, która konkretnie w tym przypadku mogłaby pomóc. W końcu poradziliśmy, żeby zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego, gdyż zdaje się że ta instytucja, jako reprezentująca Skarb Państwa, byłaby wstanie inną ścieżkę dochodzenia swoich praw" - tłumaczy.

Pomocy rolnicy szukają również w kołach łowieckich. Ale i tutaj przepisy nie są jednoznaczne - mówi Łowczy Okręgowy z Łomży, Jerzy Włostowski. "Rozporządzenie ministerstwa środowiska, które rozsądza sprawy szkód i odszkodowań łowieckich, mówi o pięciu gatunkach zwierzyny grubej - nie ma tam zwierzyny drobnej, ptactwa, a więc i dzikich gęsi. Myślę że jest szansa na odszkodowanie, ale nie jest to droga prosta" - podkreśla.

Przepisy, które jasno określą jak postępować w takiej sytuacji mają dopiero powstać.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę