Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Żyjemy coraz dłużej - w naszym regionie zwłaszcza na wsi

Mieszkańcy województwa podlaskiego żyją coraz dłużej. W 2000 roku w regionie mieszkało 14,5 tysiąca osób w wieku co najmniej 85 lat. W ciągu dekady ta liczba wzrosła o ponad 4 tysiące. W regionie więcej starszych ludzi mieszka na wsi niż w mieście - to sytuacja odwrotna niż w reszcie kraju, gdzie ludność miejska jest starsza niż zamieszkująca tereny wiejskie. Jeszcze kilkanaście lat temu odsetek ludzi w wieku co najmniej 85 lat wynosił w województwie podlaskim 1,2 proc. W ciągu 10 lat wzrósł do ponad 1,5 proc.

Obecnie największy odsetek osób w podeszłym wieku jest wśród mieszkańców powiatów hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego - tam przekracza on 2 proc. Natomiast ponad 4 proc. ludności stanowią ponad 85-letni mieszkańcy gmin Orla i Czyże.

Jak mówi Edyta Kalwajtys z Głównego Urzędu Statystycznego w Białymstoku, jest kilka przyczyn tego, że ludzie starsi stanowią w naszym regionie coraz większy procent społeczeństwa. Jedna z nich to wydłużający się czas życia. W 2000 roku osób, które skończyły 100 lat, było w województwie 137, w ubiegłym roku - już o 40 więcej.

Rośnie też odsetek osób starszych w strukturze społecznej - i to z dwóch powodów - po pierwsze rodzi się coraz mniej dzieci, po drugie - coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża za pracą zarówno do innych miast, jak i za granicę.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę