Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Tadeusz Michał Siara - akwaforty

Galeria Sztuki Współczesnej oraz Autor zapraszają 18 stycznia 2012 roku, o godz. 18.00, do sal przy ul. Długiej13 w Łomży na otwarcie wystawy akwafort Tadeusza Michała Siary “Listy na lewą rękę”. “ Rysuję lewą ręką, potrafię nią także pisać takim sposobem, że można to odczytać jedynie w lustrze lub na odbitce graficznej. Z prawa w lewo...”. Pierwszy “akwafortowy” list powstał przed laty w Holandii, dając początek rozbudowanemu cyklowi, w którym, od blisko 40 lat, Tadeusz Michał Siara “opisuje” wspomnienia z podróży po świecie. Swoje wrażenia, przeżycia i refleksje przekłada na niezwykłe obrazy, misternie skomponowane z fragmentów budowli, krajobrazów, architektonicznych detali, rzeźb i pomników, roślin i zwierząt, inskrypcji i ornamentów. Umiejętnie eksponuje poszczególne elementy łącząc je w – zabarwioną emocjami – metaforyczną całość stanowiącą o indywidualnym klimacie i duchu miejsca. Na wystawie eksponowanych jest 55 akwafort – „Listów” z Warszawy, Sztokholmu, Krakowa, Amsterdamu, Rzymu, Paryża, Arles, Wiednia, Barcelony, Toledo i wielu innych miast, a także z bardziej odległych krain, jak Indie, Chiny, czy Japonia. Wystawa czynna do 12 lutego 2012 roku.

{panorama:5}

Tadeusz Michał Siara jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1969 roku. W latach 1993 – 2000 był wykładowcą w macierzystej uczelni w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową. Jest mistrzem akwaforty. W swoim dorobku ma kilkanaście cykli graficznych, które eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych (m.in.: Katowice, Wrocław, Racibórz, Warszawa, Częstochowa, Zamość, Poznań, Opole, Wałbrzych, Łódź, Lublin). W 1991 roku, w Łomży, pokazywał cykl “W wieży Babel”. Cenną pamiątką po tej wystawie są 3 grafiki w zbiorach galerii. Tadeusz Siara prezentował swoje akwaforty także za granicą, w Holandii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Francji i USA, brał udział w międzynarodowych biennale i triennale grafiki oraz wystawach zbiorowych. Jest laureatem licznych konkursów w dziedzinie grafiki, stypendystą Ministra Kultury (1972 i 2003) oraz stypendystą Rządu Królestwa Holandii (1975). W 2007 roku otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii


 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Tadeusz Michał Siara
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 16 stycznia 2012 10:40
Data ostatniej edycji: śr, 07 listopada 2012 15:22:39

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę