Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna na Starym Rynku

W wigilię konsekracji biskupiej i ingresu do Katedry ks. Janusza Stepnowskiego w centrum starówki łomżyńskiej, przy srebrzystym świerku z kryształowymi lampkami, odbyła się miejska wigilia. Półtoragodzinne spotkanie wypełniły wystąpienia współgospodarzy spotkania, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, słuchanie i śpiewanie kolęd oraz zajadanie się potrawami wigilijnymi.

Gości powitali i wspólne kolędowanie poprowadzili Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży, i Józef Babiel, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Na scenę zaprosili współgospodarzy miejskiej wigilii. Obok siebie stanęli: prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, administrator apostolski biskup Stanisław Stefanek TChr, biskup nominat ks. Janusz Stepnowski, biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk i proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski.
- Człowiek szczególnie potrzebuje drugiego człowieka - mówił prezydent Mieczysław Czerniawski. – To najpiękniejsza i najszczersza z prawd, niech zagości pod naszym łomżyńskim niebem. Niech ten piękny Stary Rynek stanie się wspólnotą wszystkich mieszkańcy Łomży.
Prezydent poprosił, aby uczestnicy sympatycznego spotkania przekazali swoją radość i życzenia do swoich domów .Pozdrowił „współziomków, którzy budują szczęście daleko od Łomży, ale pamięcią i sercem są związani z rodzinnym miastem”. Wspomniał również „tych, których wśród nas nie ma, a którzy budowali Łomżę, piękny dar”.
- Marzę, aby nikomu w Łomży nie brakło chleba, pracy, mieszkania – podsumował włodarz blisko 600-letniego grodu nad Narwią.
Dotychczasowy przez 15 lat biskup łomżyński Stanisław Stefanek przypomniał, że „Bóg stał się człowiekiem, abyśmy Bożym okiem mierzyli codzienne, zwykłe zajęcia”. 75-letni duszpasterz zwrócił uwagę, że uczestniczymy w „historii niepowtarzalnej”, Zdaniem hierarchy, to „szczególny dar” i okazja, aby zapewnić, że będziemy się wsłuchiwać w „sygnały i znaki Bożej łaski”, jakie otrzymamy w osobie i posłudze nowego biskupa łomżyńskiego.
Po tych słowach prezydent Czerniawski zauważył, że w imieniu łomżynianek i łomżyniaków po nominacji ks. Janusza Stepnowskiego na biskupa przekazał gratulacje do Watykanu, dziękując Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za tę nominację.
- Witamy w domu – zakończył włodarz. – Witamy w Łomży!
Księdzu Januszowi Stepnowskiemu spodobała się „ciekawa” - jak sam określił – idea wspólnej wigilii na Starym Rynku w Łomży. Biskup elekt ucieszył się, że na spotkania opłatkowe przybył „tłum dość liczny”. Ostrożnie licząc, o godzinie 15., gdy biły ratuszowe kuranty, w centrum wydarzeń zgromadziło się około  pięciuset mieszkańców miasta.
- Rynek w krajach basenu Morza Śródziemnego to plac, na którym sprzedaje się towary i zwierzęta – mówił ks. Stepnowski. - To też miejsce, gdzie ludzie się spotykają, aby przeżyć momenty historyczne. To miejsce spotkań świeckich, cywilnych i przeżyć religijnych.
Wyznał, że Łomża stała się przez lata „moim miastem, nie tylko Ostrołęka. Znam uliczki i place naszego miasta. Czasem zajeżdżając widziałem, jak nabiera wdzięku i pięknieje, dzięki różnym włodarzom, którzy pracowali dla naszej wspólnoty”. W życzeniach nawiązał do swego zawołania biskupiego ze św Pawła: Gratia et Pax – Łaska i Pokój.
- Niech te święta będą czasem łaski i pokoju – życzył biskup elekt. -  Niech nam błogosławi nowo narodzony Jezus.
Następnie pobłogosławił w głośnej modlitwie opłatki, prosząc Boga,   „abyśmy byli dla siebie dobrzy jak chleb”.
Naprzeciwko sceny i hali targowej stanęły dwa szeregi namiotów i stołów z potrawami wigilijnymi. Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie  „Wety”, Bursy Szkolnej nr 1, nr 2 i nr 3 częstowali gości smakołykami, wśród których były, m.in., kapusta z grzybami, pierogi, kluski z makiem, sałatka śledziowa, sałatka z tuńczyka i ryba po grecku. W ożywionym tłumie przechadzali się Mikołaje, przybyli a to w dużej paczce pocztą z Laponii, a to rowerem z Kozik. Przeurocze Śnieżynki rozdawały uśmiechy i cukierki, natomiast harcerz Krzysztof Pyczot dzielił się z każdym napotkanym człowiekiem siankiem pod wigilijny obrus w domu i życzeniami „Wesołych Świąt Bożego Przyjścia na Świat oraz Szczęśliwego Nowego 2012. Roku” od  59. Drużyny Harcerskiej Ptaki-Ptakom. W pogodny nastrój wprawiały kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne w wykonaniu, m.in., chóru Zespołu Pieśni i Tańca Łomża oraz wokalistów z zespołów Magdy Sinoff i Bernarda Karwowskiego z Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych.
Warto dodać, gratulując pomysłodawcom, organizatorom i wykonawcom udanego przedsięwzięcia, że potrawy wigilijne, które zostały po łomżyńskiej wieczerzy na Starym Rynku, ofiarowano stołówce Caritas. Bezpośrednią transmisję z niezwykłego wydarzenia  przeprowadziła Telewizja Narew.

Mirosław R. Derewońko
wsp. Krzysztof Kowalewski
fot.: Marek Maliszewski

Foto:
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski
Foto: Ks. bp Tadeusz Bronakowski, prezydent Mieczysław Czerniawski, ks. bp nominat Janusz Stepnowski, ks Marian Mieczkowski, bp Stanisław Stefanek
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski i ks. bp Stanisław Stefanek
Foto: Ks. bp Stanisław Stefanek
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski
Foto: Opłatki
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski i prezydent Mieczysław Czerniawski
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski i prezydent Mieczysław Czerniawski
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski i prezydent Mieczysław Czerniawski
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski, prezydent Mieczysław Czerniawski i ks bp Stanisław Stefanekj
Foto: Ks. Marian Mieczkowski, bp Stanisław Stefanek, ks. infułat Jan Sołowianiuk, ks. bp nominat Janusz Stepnowsk
Foto: Jacek Piorunek i radny Janusz Mieczkowski
Foto: Wojciech Dzierzgowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski z mieszkańcami
Foto: Ks. infułat Jan Sołowianiuk i Lech Antoni Kołakowski
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski z mieszkańcami
Foto:
Foto: Opłatek
Foto: Dzielenie się opłatkiem na Starym Rynku w Łomży
Foto: Życzenia świąteczne i dzielenie się opłatkiem
Foto:
Foto: Ks. bp Stanisław Stefanek i Zygmunt Zdanowicz
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski i radna Bernadeta Krynicka
Foto:
Foto: Mikołaj
Foto: Ks. bp nominat Janusz Stepnowski na Starym Rynku
Foto: Ks. bp Tadeusz Bronakowski
Foto:
Foto: Życzenia
Foto: Wigilia na Starym Rynku
Foto: Mikołaj z prezentami
Foto: Wigilia na Starym Rynku
Foto: Wigilia na Starym Rynku
Foto: Przedstawienia, kolędy
Foto: Zespół z MDK DŚT pod kierunkiem Magdy Sinoff
Foto: Zespół z MDK DŚT pod kierunkiem Magdy Sinoff
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski z mieszkańcami
Foto: Opłatki
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski, Jacek Piorunek
Foto: Wigilia na Starym Rynku
Foto: Zespół z MDK DŚT pod kierunkiem Bernarda Karwowskiego
Foto: Druh Krzysztof Pyczot
Foto: Stary Rynek w Łomży
Foto: Choinka
Foto: Zespół z MDK DŚT pod kierunkiem Bernarda Karwowskiego
Foto: Zespół z MDK DŚT pod kierunkiem Magdy Sinoff
Foto: Kolędnicy w wykonaniu aktorów TLiA w Łomży
Foto: Kolędnicy w wykonaniu aktorów TLiA w Łomży
Foto: Kolędnicy w wykonaniu aktorów TLiA w Łomży
Foto: Kolędnicy w wykonaniu aktorów TLiA w Łomży
Foto: Stary Rynek
Foto: Kolędnicy w wykonaniu aktorów TLiA w Łomży
Foto: Prowadzący: Anna Sobocińska i Józef Babiel
Foto: Chór Zespołu Pieśni i Tańca Łomża

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę